Pesmi 2. septembra 1943 v Sarajevu rojenega skladatelja so med drugim prepevali Tereza Kesovija, Mišo Kovač, Gabi Novak, Zdravko Čolić, Neda Ukraden, Arsen Dedić, Danijel Popović, Ivica Šerfezi, Severina in še mnogi drugi. Da je imel Novković zares žilico za pisanje popevk, pove podatek, da so bile plošče izvajalcev, za katere je skladal, menda prodane v več kot 100 milijonih primerkov.
Nekaj časa skupaj z IndexiDiplomirani dirigent je bil v 60. letih nekaj časa član priljubljene skupine Indexi. Indexi so bila ena najbolj legendarnih rockskupin na območju nekdanje Jugoslavije. Obstajali so vse do leta 2001, ko je umrl pevec Davorin Popović. Tedaj seveda Novković že dolgo ni bil več član. Čaln Indexov je bil namreč Novković le v času potekanja svojevrstnega glasbenega "eksperimenta". To je bila združitev skupine Pro Arte - Novković jo je ustanovil leta 1967 - in Indexov. Ni dolgo delovalo in skupini sta šli vsaka svojo pot. Pro Arte so redno delovali vse do leta 1980, pozneje pa so nastopali občasno.
Hrvaško pripelje na Evrovizijo
Oče priljubljenega hrvaškega pop-rockpevca Borisa Novkovića je bil tudi avtor prve skladbe, s katero se je samostojna Hrvaška udeležila Evrovizije. To je bila skladba Don't Ever Cry, s katero se je skupina Putokazi leta 1993 uvrstila na 15. mesto. Še preden je bil posnet hrvaški evrovizijski debut, pa so Hrvati množično prepevali še eno Novkovićevo skladbo, katere poslanstvo je bilo prav posebno.
Gre za pesem Danke Deutschland iz leta 1992, s katero je Hrvaška izrazila hvaležnost Nemčiji, ki je v mednarodni skupnosti podprla hrvaška prizadevanja za neodvisnost. Skladbo so nekateri obsojali kot politično neokusno; isto so številni pripisali tudi omenjeni evrovizijski popevki, ki sta jo sklenila rahlo patetična verza "Don't ever cry, my Croatian sky. (Nikoli ne joči, moje hrvaško nebo)".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje