John Lennon ni najpriporočljivejši vzornik za šolarje verske ustanove. Foto: EPA
John Lennon ni najpriporočljivejši vzornik za šolarje verske ustanove. Foto: EPA
Zapiski Johna Lennona
John Lennon je zapisal veliko političnih 'budnic'. Foto: EPA

Eno najprepoznavnejših pesmi Johna Lennona so morali namreč črtati z repertoarja koncerta šolarjev britanske osnovne šole St. Leonard's v Exeterju, ki deluje pod okriljem britanske cerkve. Po poročanju britanskega časopisa Guardian so se njeni predstojniki odločili, da je pesem povsem neprimerna za izvajanje v javnosti. Ravnatelj šole Geoff Williams je izjavil, da kot člani verske šole otroci ne morejo prepevati o možnosti, da Bog, ki naj bi bil izvor vsega, sploh ne obstaja.

Lennonovo politično leto 1971
Pesem, ki je leta 1971 izšla na istoimenskem albumu, velja za najznamenitejšo Lennonovo. Pesem Imagine velja za manifest proti religiji, kapitalizmu in patriotizmu, ki obenem sprejema socialistično utopijo in ateizem. Leto 1971 je napovedalo nastop izrazito političnega Johna Lennona. Že pred albumom Imagine je namreč izdal singel Power to the People, ki je prava politična agitacija. To temo je Lennon raziskoval še celotno obdobje pisanja albuma Imagine.

Lennon je v pesmi dopustil možnost, da čas še ni zrel za prihod novega obdobja. Na to namiguje verz: "Lahko mi rečete sanjač," vendar obenem poudari, da je takšnih sanjačev še več. To pa je tudi obljuba možnosti, da se prihod pravične socialistične ureditve vendarle nekoč dopolni.