Med nastopajočimi so tako tuja zveneča glasbena imena kot obetavni slovenski glasbeniki, ki izvajajo predvsem glasbo iz 15. in 16. stoletja. Foto: Abram
Med nastopajočimi so tako tuja zveneča glasbena imena kot obetavni slovenski glasbeniki, ki izvajajo predvsem glasbo iz 15. in 16. stoletja. Foto: Abram
V Štanjelu
Težko bi našli primernejše prizorišče za otvoritveni večer od slikovitega Štanjela. Popoldne se je dogajanje začelo z rokodelsko delavnico Vitez in predstavitvijo srednjeveških jedi, prvi večer pa je sklenil Dramsam Ensemble. Foto: MMC RTV SLO

Šest koncertov se bo zvrstilo med 26. avgustom in 4. septembrom, s festivalom pa si po besedah organizatorjev, Ustvarjalnega središča Abram iz Pedrovega nad Branikom, želijo obogatiti kulturno dogajanje v tem okolju, zato je bila zamisel o festivalu srednjeveške glasbe, ki jim jo je predstavil mladi slovenski glasbenik Bor Zuljan, dobrodošla. Prav Zuljan je pripravil program prvega festivala, pri tem pa so mu pomagala številna poznanstva, ki si jih je pridobil med študijem glasbe v tujini.

Z italijanskimi glasbeniki jih je povezal Kulturni dom Nova Gorica, ki kot soorganizator pomaga tudi pri nastajanju prvega festivala srednjeveške glasbe. "Že pred desetletjem smo na Goriškem ugotavljali, da je med našo glasbeno ponudbo vrzel, ki jo predstavlja stara glasba. Zato smo z zadovoljstvom pristopili k sodelovanju pri uresničitvi zamisli o festivalu," pojasnjuje direktorica Kulturnega doma Nova Gorica Pavla Jarc.
Program prvega festivala obljublja ...
Festival nocoj odpira Dramsam Ensemble iz Italije, dan zatem pa bo na drugem koncertu v Braniku nastopila italijansko-švicarska zasedba Ensemble Lucidarium. Na Goriškem gradu bo na prvi septembrski dan koncertirala hrvaška skupina Dvigrad, 2. septembra pa v Svetem pri Komnu španski glasbenik Xavier Diaz-Latorre. V cerkvici Tabor pod braniškim gradom bo 3. septembra zaigral slovensko-italijanski trio Triola la Pace, na sklepnem koncertu 4. septembra v Pedrovem nad Branikom pa švicarska skupina Fata la Parte.
Ob glasbenem delu festivala so pripravili tudi spremljevalni program z rokodelskimi delavnicami, razstavami in pokušnjo srednjeveških jedi, prvi festivalski dan pa je v Štanjelu potekal sejem rokodelskih izdelkov.
Polovica koncertov bo brezplačna, na preostalih treh pa bodo nekoliko višjo vstopnino plačali meceni, ki bodo lahko sodelovali pri pripravi festivalskega programa za prihodnje leto. Letošnji festival je organizatorjem uspelo pripraviti ob finančni pomoči novogoriške in komenske občine ter nekaterih sponzorjev s 23.000 evri.