Indijski glasbenik in mojster sitarja Ravi Shankar je bil namreč tisti, ki je glasbeni zahod spodbudil k ustvarjanju kompozicij za sitar in orkester ter je posledično zaslužen za popularizacijo tradicionalne indijske glasbe v svetu. S svojim slogom muziciranja je vplival tudi na skupino The Beatles in številne druge glasbenike.
Rojen v družino brahmanov
Rodil se je v indijskem mestu Varanasi v družino brahmanov, najvišji razred v hindujski tradiciji. Večino mladosti je študiral glasbo in ples ter nastopal po Indiji in Evropi s plesno skupino svojega brata.
Pri 18 letih je ples opustil in nadaljnjih sedem let študiral sitar ter postal najprepoznavnejši predstavnik hindustanske oziroma severnoindijske klasične glasbe.
Razočaranje nad institucionaliziranim poukom
Ravi Shankar je v svoji dolgoletni karieri do smrti v letu 2012 med drugim nastopal z najbolj cenjenimi tolkalci v Indiji in ustvaril na desetine uspešnih posnetkov. Več kot desetletje je bil glasbeni direktor radijske mreže All-India Radio, s koncem 50. let prejšnjega stoletja pa je začel niz evropskih in ameriških turnej.
V naslednjem desetletju je ustanovil glasbeno šolo v Mumbaju in kmalu zatem še v Los Angelesu. Obe je zaprl nekaj let pozneje, razočaran nad institucionalnim poučevanjem glasbe, navaja enciklopedija Britannica.
Njegovo ime je pustilo pečat tudi v filmskem svetu, saj je ustvaril tudi glasbo za številne filme, med drugim za trilogijo Apu režiserja Satjadžita Raja in za epski film Gandhi Richarda Attenborouga.
Odprtost za medžanrska sodelovanja
Shankarjevi nastopi s priznanim ameriškim violinistom Yehudijem Menuhinom in sodelovanje s kitaristom The Beatles Georgeem Harrisonom, ki se je učil pri njem, so pripomogli, da je indijska glasba vzbudila zanimanje na Zahodu.
Med glasbeniki, ki so se zgledovali po njegovem slogu, sta bila tudi džezovski saksofonist John Coltrane in skladatelj Philip Glass, s katerim je Shankar sodeloval pri albumu Passages iz leta 1990. K temu ga je pripeljal njegov liberalni pogled na sodelovanje z glasbeniki, zapisanimi raznolikim žanrom.
Mnogokratni grammyjevec
Shankarja so v njegovem življenju ovenčali s tremi grammyji: za albume West Meets East (1966) v sodelovanju z Menuhinom, The Concert for Bangladesh (1971) s Harrisonom, Bobom Dylanom in drugimi glasbeniki ter Full Circle (2001), ki je nastal po nastopu v živo s hčerko Anoushko Shankar v dvorani Carnegie Hall. Kmalu po smrti so se mu poklonili še z grammyjem za življenjsko delo, leta 2013 pa mu je še enega prinesel album The Living Room Sessions Pt. 1 v kategoriji glasb sveta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje