V Glastonbury je vsako leto romalo okoli 100.000 ljubiteljev glasbe. Foto: EPA
V Glastonbury je vsako leto romalo okoli 100.000 ljubiteljev glasbe. Foto: EPA
Glastonbury 2005 so zaznamovale obilne padavine. Foto: RTV SLO
Med ženskimi izvajalkami je režiserja Juliena Templa najbolj navdušila Björk. Foto: EPA

Letos, ko festivala, ki ga je Eavis organiziral od leta 1970, zares ne bo, se bodo morali glasbeni navdušenci zadovoljiti z dokumentarnim filmom Glastonbury. Režijo filma, za katerega so od leta 2002 pa do leta 2005 posneli kar za 1.500 ur posnetkov ljubiteljskih in poklicnih filmarjev, je Eavis zaupal Julienu Templu, ki se je proslavil že z množico filmov o glasbenikih in skupinah. Med drugim je na filmskem traku "za vedno zamrznil" podobe skupin Blur, ABC, Culture Club in Van Halen, njegovi "obdelavi" pa so se prepustili tudi David Bowie, Whitney Houston in Janet Jackson.

100.000 razočaranih duš
Festival Glastonbury se je v samo nekaj letih po prvi izvedbi uveljavil kot osrednji glasbeni dogodek v Veliki Britaniji. Vsako leto je kar okoli 100.000 ljubiteljev rocka in popa, pa tudi drugih glasbenih zvrsti, ki jim je Michael Eavis odredil prostor na manjših odrih obiskalo festival. Kljub priljubljenosti dogodka pa je Eavis slutil, da utegne biti izvedba festivala zaradi poostrenih varnostnih predpisov ogrožena. Zato je že leta 2002 sprožil nastajanje dokumentarca o Glastonburyju, ki bi ob morebitni odpovedi festivala vsaj malo razvedril srca vsakoletnih, pa tudi le priložnostnih, romarjev v Glastonbury.

Počitek za travne bilke
Letos bo dokumentarec skušal izpolniti svojo nalogo. A ne zaradi strogih varnostnih predpisov. Michael Eavis je že lani sporočil, da bo festival leta 2006 odpadel. Domačini naj bi si namreč zaslužili vsaj eno mirno poletje, nekaj počitka pa je treba zagotoviti tudi izmučeni trati, ki so jo vsako leto popolnoma pomendrali obiskovalci festivala.

Močvirje ali prizorišče festivala?
Michael Eavis je zadovoljen z delom Juliena Templa, ki se je moral prebiti skozi dolge kilometre filmskega traku. Temple naj ne bi izpustil prav nobene posebnosti festivala. Tudi znamenitih "blatnih kopeli" ne. Te so bile še posebej v ospredju lani, ko so novinarji nič manj navdušeno kot o nastopih zvezdnikov poročali o silovitem deževju, ki je neke noči popolnoma zalilo šotorišče in celotno prizorišče Glastonburyja spremenilo v manjše močvirje.

Med skupinami, ki so si po Templovi presoji "zaslužile" mesto v filmu, so med drugim The Velvet Underground, Primal Scream in Coldplay, med ženskimi izvajalkami pa je Templa najbolj navdušila Björk. Upamo lahko le, da je letošnja prekinitev tradicije zares le priložnostna in da bodo ljubitelji glasbe po ogledu filma izrekli besede: "Naslednje leto se vidimo v Glastonburyju." Film te dni že prikazujejo na Oto-
ku, ni pa še jasno, ali ga bodo poslali tudi v druge države.