Priljubljenost skupine Gotan Project dokazuje, da je tudi zaprisežene džeziste mogoče navdušiti za elektronske posege v glasbo. Foto: Jazzfest Wien
Priljubljenost skupine Gotan Project dokazuje, da je tudi zaprisežene džeziste mogoče navdušiti za elektronske posege v glasbo. Foto: Jazzfest Wien
Chick Corea
Chick Corea se je Avstrijcem skušal prikupiti z izvedbo Mozartovega klavirskega koncerta. Foto: Jazzfest Wien
Neville Brothers
Zametki skupine Neville Brothers segajo v leto 1954, ko je najstarejši brat ustanovil skupino The Hawketts. Foto: Jazzfest Wien
Madeleine Peyroux
Nastop Madeleine Peyroux nas zanese v zlata leta džeza in ragtima. Foto: Jazzfest Wien

Tudi v avstrijski prestolnici menijo, da je prehod iz junija v julij najboljši čas za organizacijo festivala džezovske glasbe. Jazzfest Wien je tako med 29. junijem in 16. julijem na Dunaj zanesel nekaj največjih imen z džezovske scene. Tako kot je Dunaj bolj svetovljansko mesto kot Ljubljana, je tudi dunajska različica ljubljanskega dogodka precej bolj velikopotezno zasnovana.

Jazzfest Wiena prisluhnemo nekaterim zares odličnim glasbenikom, ki pa jih vendarle ne moremo označiti za popolne džeziste.

The Neville Brothers prinašajo zvok New Orleansa
Tako je že s skupino Gotan Project, ki je 'elektronsko obdelala' tango, dodala še nekaj džeza in postala ena največjih glasbenih zanimivosti ob nastopu 21. stoletja. Gotan Project ste sicer že zamudili. Kot tudi večino drugih zvezdnikov festivala. A vse vendarle še ni izgubljeno.

Če se zares pomudite, lahko danes še ujamete nastop skupine The Neville Brothers. Tisti, ki prisegajo le na ortodoksen džez, seveda tudi bratom iz New Orleansa ne bi namenili naziva džezovska skupina. Zasedba, ki je uradno nastala leta 1977, v svojo glasbo vključuje prvine soula, r'n'b-ja, funka, zrelega popa in še česa. Takšen glasbeni konglomerat torej, kakršnega lahko slišimo ob sprehodu po ulicah New Orleansa. Skupina je zaslovela tudi s svojo predanostjo boju za državljanjske pravice zatiranih družbenih skupin, glasbo bratov Neville pa lahko med drugim zasledimo tudi v filmu The Big Easy z Denisom Quaidom in Ellen Barkin v glavnih vlogah.

Randy Newman ne spregleda Ljubljane
Če se še za trenutek pomudimo pri 'dvomljivih' udeležencih festivala. Na Dunaj je prispel tudi mojster preigravanja klavirskih tipk Randy Newman. Tokrat se zares ne morete tolči po glavi, da ste zamudili vrhunski koncert. Newman namreč 15. julija prihaja v ljubljanske Križanke, kjer bo predstavil svoj raznovrstni repertoar, ki obsega ragtime, klavirski rokenrol, pop, kakšno skladbo pa zaznamuje tudi džezovski podton.

Mozart na džezovskem festivalu
Vrhunec festivala je bil morda nastop pianista in skladatelja Chicka Coree. Corea je v dunajski državni operi predstavil svoj še nikoli v javnosti zaigrani klavirski koncert št. 2 (Piano Concerto No. 2), del koncerta pa je posveti tudi letošnji zvezdi avstrijskega kulturnega programa - W. A. Mozartu. Skupaj s 30-glavim komornim orkestrom in štirimi džezisti je Corea izvedel Mozartov klavirski koncert št. 24, postregel pa je tudi z 'zglednim' džezovskim sporedom.

Če se boste zares podali na Dunaj, naj vam namignemo, da denarja ne boste vrgli stran, če boste obiskali koncert Kanadčanke Madeleine Peyroux, ki so ji nadeli celo ugledni naziv 'svetlopolta Billie Holiday. Pevka, katere glas nas spomni na burno glasbeno dogajanje na ameriškem jugu štiridesetih let 20. stoletja, bo na dvorišču dunajske mestne hiše nastopila 14. julija.