Les Paul tudi pri devetdesetih ne misli na pokoj. Foto:
Les Paul tudi pri devetdesetih ne misli na pokoj. Foto:
Kitara Les Paul Gibson
Les Paul je izumil znameniti model kitare podjetja Gibson. Foto: EPA

Legendarni kitarist je namreč letos dva nova zlata gramofona osvojil v starosti kar 90 let. Spretnost svojih prstov je dokazal na albumu Les Paul & Friends: American Made World Played. Za skladbo Caravn je prejel grammyja za najboljšo izvedbo v kategoriji inštrumentalnega popa, izvedba skladbe 69 Freedom Special pa mu je enako nagrado prinesla v kategoriji inštrumentalnega rocka. Omenjeni izdelek je sicer prvi Les Paulov album po letu 1978, ko je skupaj z ikono nashvillskega countryja, Chetom Atkinsom, posnel album Chester & Lester.

Tudi pri nastajanju nove zbirke studijskih posnetkov so sodelovala številna imenitna imena. Kitaro so med drugim prijeli v roke Keith Richards, Jeff Beck, ki je nekoč skupaj z Ericom Claptonom in Jimmyjem Pageem kitaro igral v zasedbi The Yardbirds, in Billy Gibbons iz skupine ZZ Top.

Redna služba pri devetdesetih
Kljub visoki starosti in težavam z artritisom in slabim sluhom Les Paul še vedno vsak teden nastopi v newyorškem džez klubu Indium. Na žalost ga je zdravje izdalo ravno teden dni pred podelitvijo grammyjev, zaradi česar se ni mogel udeležiti niti podelitve nagrad niti ni mogel ob Slashu, Joeju Perryju iz skupine Aerosmith ter pevcema bluesa Buddyjem Guyem in Hubertom Sumlinom zaigrati na posebnem koncertu All Star v Los Angelesu.

Morda se sliši skoraj neverjetno, pa vendar Les Paul ni najstarejši dobitnik grammyja. Leta 1985 je namreč priznanje v kategoriji etno ali tradicionalnega posnetka osvojila tedaj 94-letna Elizabeth Cotten.

Izumitelj znamenitega modela kitare
Ime Les Paul zagotovo poznajo vsi ljubitelji kitarskega zvoka. Les Paul se je namreč v zgodovino zapisal tudi kot izjemen glasbeni inovator. Že leta 1941 je sodeloval pri razvoju novega tipa električne kitare, v petdesetih pa je skupaj z družbo Gibson Guitar Corporation razvil izjemno priljubljen model kitare, ki nosi njegovo ime in po katerem kitaristi še vedno radi posežejo in ki se do danes skoraj ni spremenil.