Foto:
Foto:

Ferreru sta do statusa svetovne glasbene zvezde pomagala znameniti album Buena Vista Social Club in istoimenski film Wima Wendersa. Ta je usodno zaznamoval glasbeno prizorišče, saj je svetu predstavil do tedaj neznane kubanske glasbenike, poleg Ferrera še Compaya Segunda, Rubena Gonzalesa in Omaro Portuondo.


Vabljeni ste, da svoje mnenje o koncertu izrazite tudi na forumu RTV-ja Slovenija.


Borba skozi življenje
Ferrer se je rodil leta 1927 blizu Santiaga na vzhodni Kubi, na območju, kjer se je rodilo največ kubanskih glasbenih žanrov, na primer tradicionalni son, eleganten, po Evropi dišeč danzon in drugi. Njegovo življenje ni bilo lahko, saj je pri dvanajstih letih osirotel, življenje pa ga je tako prislililo, da se je začel sam preživljati. Kljub vsemu pa sta ga ljubezen do kubanskih ritmov in pevski talent popeljala v glasbene kroge, ki so ga lansirali kot profesionalnega pevca že pri štirinajstih letih. Popularnost so mu leta 1950 prinesli nastopi s skupino Pacha Alonsa, svetovni sloves pa sodelovanje z zasedbo Afro Cuban All Stars in že omenjeni projekt Buena Vista Social Club.

Do svetovne slave z Buena Vista Social Club
Od vseh glasbenikov, ki jih je Ry Cooder povabil k sodelovanje pri projektu Buena Vista Social Club je bil Ibrahim Ferrer zadnji, za katerega se je pričakovalo, da bi lahko postal mednarodna megazvezda. Ta prijetni človek z nežnim glasom je pel z mnogimi legendarnimi kubanskimi bendi, a ni nikoli zablestel kot posameznik. Vse se je spremenilo z že omenjenim filmom Wima Wendersa, v katerem je Ferrer z žlahtno patino šarmantnega glasu očaral svetovno glasbeno publiko.

Na poti okoli sveta
Ferrer je postal eden vodilnih glasbenikov, ki so kubansko kulturo razširjali po svetu. V sedemnajstčlanski spremljevalni skupini, s katero je prepotoval svet, sta tudi trobentač Guajiro Mirabal in Cachaíto López, ki velja za enega najboljših kubanskih kontrabasistov.

Američani brez posluha za glasbo
Leta 2003 je glasbena industrija Ibrahima uradno priznala za umetnika posebnega pomena. Številne nagrade in dejstvo, da je vključen v priznano skupino umetnikov, dokazujejo, da ni več le velik kubanski glasbenik, temveč tudi eden od največjih vokalistov na svetu. Za svoj novi album Buenos Hermanos je letos prejel dva grammyja, nagrade pa osebno ni mogel prevzeti, saj so mu Američani zavrnili dovoljenje za vizum.

V okviru turneje je doslej napolnil največja koncertna prizorišča, kot so Royal Albert Hall, Sydneyjska opera, tokijski Orchard Hall. Tudi Gallusova dvorana ljubljanskega Cankarjevega doma ni izjema, saj so karte v hipu pošle.