Ob mednarodno uveljavljenem orkestru, ki nosi prvotno ime Dunajskih simfonikov, so pod vodstvom dirigenta Ulfa Schirmerja prisluhnili še pianistki Jasminki Stančul in trobentaču Rainerju Küblböcku. Program koncerta je ponudil Mozartovi Simfonijo v G-duru št. 10 in Simfonijo v A-duru št. 29, Concertino carintico per dodici archi Gottfrieda von Einema ter Koncert za klavir trobento in godala v cmolu, op. 35 Dmitrija Šostakoviča.
S krstnimi izvedbami avstrijskih del
Komorni orkester dunajskega koncertnega združenja so leta 1987 ustnovili mladi člani Dunajskega simfoničnega orkestra. V svojem repertoarju ponuja tako dela klasične dunajske orkestralne tradicije kot sodobnih avstrijskih skladateljev. Orkester, ki je z velikim uspehom debitiral leta 1987 na Haydn-Festivalu v Einsenstadtu, je glasbeno ustvarjanje popeljalo po domačih krajih, Nemčiji, Belgiji, Franciji, Grčiji, Kitajski, Japonski in drugih državah. Na svojih nastopih pa je večkrat ponudil krstno izvedbo del avstrijskih skladateljev, med katerimi velja morda omeniti Heinza Karla Gruberja, Richarda Dünserja, Kurta Schwertsika in Rainerja Bischofa.
Composer in residence
Od leta 1995 prireja ansambel pod naslovom Composer in residence v dunajskem Musikvereinu serijo koncertov, na katerih v vsaki sezoni predstavi po enega izmed sodobnih skladateljev. Doslej so cikle med drugim namenili Gottfriedu von Einemu, Kurtu Schwertsiku, Thomasu Danielu Schleeju, Bertu Breitu, Helmutu Ederju in Ivanu Erödu. Poleg v Bremnu rojenega Ulfa Schirmerja sodeluje ansambel tudi s številnimi drugimi uglednimi dirigenti, kot so Vladimir Fedosejev, Leopold Hager, Wolfgang Sawallisch in Marcello Viotti.
Od Salzburga do Benetk
Ulfa Schirmerja je ljubezen do glasbe popeljala do sodelovanj s številnimi uglednimi svetovnimi orkestri, kot so Berlinski filharmoniki, Danski nacionalni radijski orkester, Philadelphia Orchestra, Filharmonični orkester iz Osla in NHK Symphony Orchestra Tokyo. Večkrat je dirigiral tudi na Salzburškem festivalu, kot redni gost Bregenškega festivala pa je tam dirigiral Verdijev Nabucco, Wagnerjevega Letečega Holandca in edino Beethovnovo opero Fidelio in Martinujev Grški pasijon.
Pianistka, ki odprla Mozartovo leto
Na Dunaju živeča piansitka Jasminka Stančul, dobitnica prve nagrade na Mednarodnem klavirskem tekmovanju L. van Beethoven na Dunaju, je kot solistka nastopila z mnogimi orkestri, med katerimi so tudi Dunajski simfoniki, Mozarteum orkester, Camerata Academica Salzburg, Praški simfoniki in Berlinski simfoniki. Glasbena pot pa jo je pripeljala do sodelovanja s priznanimi dirigenti, kot so Pierre Bartolomé, Serge Baudo, Hans Graf, Milan Horvat, Ken-Ichiro Kobayashi, Gustav Kuhn, Fabio Luisi in Kazshi Ono. Kot priznana umetnica je v prestižni Veliki dvorani salzburškega Festpielhausa odprla tudi letošnje Mozartovo leto.
Rainer Küblböck, ki se je rodil na Dunaju, je leta 1985 postal član Brucknerjevega orkestra iz Linza, štiri leta kasneje pa prvi trobentač orkestra ORF-Sinfonierorchester. Od leta 1996 se predstavlja kot solo trobentač Dunajskih simfonikov, ob tem pa je tudi član komorne zasedbe Austrian Brass Connection in kvinteta Mund.ART z Dunaja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje