Karlheinz Stockhausen - gospod, brez katerega bi bile tudi rave zabave drugačne. Foto: EPA
Karlheinz Stockhausen - gospod, brez katerega bi bile tudi rave zabave drugačne. Foto: EPA
Karlheinzu Stockhausnu je v imenu žirije švedskih nagrad Polar Music Awards priznanje izrekel tudi švedski kralj. Foto: EPA
Sledi Stockhausnovih glasbenih prebojev najdemo tudi v glasbi skupine Kraftwerk. Foto: EPA

Stockhausen, ki je že v 50. letih začel raziskovati možnosti, ki jih skladateljem ponuja elektronska glasba, bo 22. 10. nastopil v okviru festivala Frieze Art Fair. V Londonu bo 77-letnik predstavil skladbi Kontakte in Oktophonie.

Del iz 29 ur dolgega kompozicijskega cikla
Oktophonie je stavek iz monumentalnega cikla Licht (Luč), ki ga je Stockhausen začel pisati leta 1977, zadnje note 29 ur dolge kompozicije pa je zapisal leta 2002. Da bi se občinstvo popolnoma vživelo v fantazijsko glasbo, pa je Stockhausen napovedal še en preboj pri uporabi zvočnikov: "Oktophonie je prva kompozicija, pri kateri se bodo 4 skupine zvočnikov na tleh in 4 skupine zvočnikov na stropu premikale vertikalno." Navpično gibanje zvočnikov bo še dodatno spreminjalo zvoke, ki jih bo Stockhausen izvabljal iz svojega "generatorja hrupa in glasbe".

Avantgardni skladatelj, ki le redko nastopi v živo, je skrbno načrtoval tudi vizualni del svojega nastopa. Med nastopom bo cela dvorana zavita v grobno temo, Karlheinza Stockhausna pa bo osvetljeval žarek mesečine.

Vpliv na sodobno DJ-sko sceno
Karlheinz Stockhausen je eden od komponistov 20. stoletja, čigar skladbe so močno zaznamovale delo sodobnih klasičnih skladateljev, pri njem pa so navdih iskali tudi številni ustvarjalci popularne glasbe.

Stockhausnovi veliki oboževalci so bili tako člani skupine The Beatles, ki so se skladatelju poklonili tudi z upodobitvijo njegovega obraza na ovitku legendarnega albuma Sergeant Pepper, sledi Stockhausnovega dela pa je zaslediti tudi v glasbi skupin Kraftwerk, Aphex Twin, glasbene kameleonke Björk, številnih sodobnih DJ-ev in celo v delu Milesa Davisa.

Formula matematičnih zaporedij
Vsaka od kompozicij Karlheinza Stockhausna je pravzaprav raziskovalno delo. Od 50-tih pa do konca 70-tih je Stockhausen tako z glasbo skušal predstaviti dognanja italijanskega matematika Fibonaccija, ki se je ukvarjal z matematičnimi zaporedji, ter druge matematične fenomene, z delom Hymnen (1966) je skušal združiti narodne himne in kompleksne elektronske strukture, navdih za delo pa je pogosto iskal tudi v biblijskih in mitoloških motivih.