Foto: FeKK
Foto: FeKK

V mednarodnem programu Festivala kratkega filmaFeKK je glavno nagrado žirije dobil film grškega režiserja Stavrosa Petropoulosa. Med slovenskimi filmi je nagrado dobil film Sutherland v okvirju Matjaža Jamnika in Gaje Naje Rojec.

Film Mikrobiom je priča trku dveh svetov – prebivalcev grškega otoka in znanstvenikov, ki raziskujejo njihovo dolgoživost, pa tudi vsem trenjem med mladimi in starejšimi generacijami.

Mednarodna žirija, v kateri so bili Aleksandra Lawska, Sunčica Ana Veldić in Želimir Žilnik, mu je nagrado grand prix prisodila "za oblikovanje tako klasičnega cinema verite, ki vstopa v zasebno življenje ljudi skozi majhna vratca nečesa tako intimnega, kot je njihov stolček".

Sorodna novica FeKK in Skrivno življenje: kako se izmuzniti dominantnim pogledom sodobne družbe?

Zanimiv prikaz krščanstva med prebivalci afriške vasi
Za slovenski film Sutherland v okvirju pa je žirija ocenila, da vsebuje zanimiv prikaz krščanstva med prebivalci afriške vasi, ki sta ga avtorja uokvirila v sliko, ki simbolizira njuno pot. "Zamisel in referenčnost filma ter njegova iskrena, neomadeževana in subtilna realizacija naredijo ta film edinstveno kompleksen in prepoznave," so zapisali v utemeljitvi.

Posebni omembi sta v tekmovalnem programu slovenskih filmov dobila filma Babičino seksualno življenje Urške Djukić in Emilie Pigeard ter Musical Žige Krajnca. "Močnim in vznemirljivim pričevanjem žensk sledijo preproste risbe, ki na celovit način ustrezajo surovemu jeziku in brutalnosti njihovega spolnega življenja," beremo v utemeljitvi nagrade za Babičino seksualno življenje. O Musicalu pa je žirija med drugim zapisala, da je "majhna, a silovita animacija, ki se spretno in zanimivo sprašuje o smislu bivanja z močnim eksistencialnim pridihom".

V mednarodnem tekmovalnem programu je žirija nagradila še hrvaški film Dokler smo bili tu Sunčice Fradelić in podelila posebno omembo kosovskemu filmu Štiri tablete zvečer Learta Rame, piše v sporočilu za javnost.

Vrhunci sodobne kratkometražne produkcije
Festival kratkega filma je v 8. izdaji na različnih lokacijah v Ljubljani prikazal več kot 160 kratkih filmov iz 35 držav. Mednarodni tekmovalni program je obsegal vrhunce sodobne kratkometražne produkcije iz držav Balkanskega polotoka, domač tekmovalni program pa izbor slovenskih kratkih filmov, za katerega so letos prejeli rekordnih 170 prijav.

Srbski režiser Žilnik je bil na festivalu zastopan s premiernim programom kratkih filmov Politične lekcije iz Zahodne Nemčije, ki so do pred kratkim veljali za izgubljene.