V soboto, 18. januarja, je bila premierno uprizorjena predstava Svoboda v produkciji gledališča Glej. Avtorja in izvajalca – režiser Miha Golob in igralec Branko Jordan – v njej spregovorita o svoji več kot petnajstletni izkušnji ustvarjanja v sodobnem slovenskem gledališkem prostoru. Gre za avtorsko predstavo, v kateri izvajalca stopita v dialog drug z drugim, z občinstvom in družbo, pri tem pa svojo izkušnjo reflektirata tudi ob pomoči esejističnega dela Ivana Cankarja z naslovom Bela krizantema.
"O čem je govorila predstava?" me je vprašal Tadej. Star je enajst let. "O svobodi," sem odgovorila. "O svobodi? O tem, da nismo v zaporu?" je vprašal.
Ja, lahko bi rekli, da predstava govori o tem, kako 'biti ali ne biti v zaporu'. Pa tudi o prostovoljni in neprostovoljni svobodi. Pa o nesvobodi svobode. Morda celo o svobodi zapora.
V predstavi avtorja reflektirata delovne razmere in odnose na področju umetnosti. In vendar to ni predstava o življenju umetnika. In ni predstava o umetnosti. To je predstava o življenju vsakega od nas. Predstava, v kateri nam igralec, ki se je prostovoljno odločil, da bo izstopil iz delovnega razmerja s Slovenskim narodnim gledališčem Maribor, in režiser, ki od leta 2008 neprostovoljno ustvarja na svobodi kot samozaposlen v kulturi, zastavita vprašanje: Kako želim preživeti svoje življenje? Koliko lahko vplivam na potek svojega življenja? Dobim službo, ker sem sposoben ali ker moj oče pozna direktorja? Dobim nagrado, ker sem najboljši ali ker sem na vrsti? Ker sem pravega spola, prave narodnosti, starosti?
Kot pove Branko Jordan: ''Nekatere odločitve so sporne, druge ne. Nekatere probleme obravnavamo, drugih ne. Sodbe in njihove posledice so nevidne, brezosebne.'' In v začetku meseca je treba plačati račune. Za vrtec, elektriko, plin, bencin. Plačati je treba za življenje. Vprašanje, ki odmeva po ogledu predstave, pa se glasi: Je za življenje treba plačati z življenjem?
Svoboda Branka Jordana in Mihe Goloba je iskrena, premišljeno režirana, vrhunsko izvedena, humorna in boleča. Smejem se in razmišljam o svoji nesvobodi na svobodi.
Saška Rakef, 3. program Radia Slovenija, radio Ars
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje