Prizivno sodišče v Amsterdamu je francoskemu pisatelju Michelu Houellebecqu v torek prav tako odobrilo možnost, da nasprotuje določenim prizorom v filmu. So pa po poročanju nizozemskih medijev tudi tokrat zavrnili njegovo zahtevo za prepoved predvajanja filma, s katero je bil neuspešen že na nižjem sodišču v Parizu in nato še na sodišču v Amsterdamu.
Izjalovljen načrt za izvitje iz lastne mračnosti
67-letnik si tako že mesece prizadeva za prepoved filma, ki ga je konec leta 2022 z umetniškim kolektivom Kirac posnel nizozemski režiser Stefan Ruitenbeek, češ da je bil prevaran, ko je želel, da ne bi bil prepoznaven v filmskih prizorih. Na amsterdamskem sodišču so v marčevski razsodbi zapisali, da je Houellebecqov nastop v spolno eksplicitnem filmu, s katerim naj bi se "izvil iz svoje mračnosti", režiserju najprej jeseni 2022 predlagala pisateljeva žena Čjanjun Lisis na večerji v Parizu. Pisatelj in režiser sta pozneje po elektronski pošti razpravljala o načrtih glede "umetniškega dela, v katerem se razlika med fikcijo in resničnostjo oblikuje kot igra z jezno paranojo vaših sovražnikov".
Kolektiv Kirac (okrajšava za Keeping It Real Art Critics) je že leta 2021 prišel na naslovnice s spornim filmom Honey Pot, v katerem je mogoče videti skrajno desničarskega komentatorja Sida Lukkassena, kako poskuša zapeljati "levičarsko študentko" in pravzaprav članico kolektiva Jini van Rooijen. Potem ko ga je ta zavrnila pred kamero, je Lukassen umaknil svoje dovoljenje za predvajanje filma, a ga je kolektiv gladko ignoriral.
Sodniki prizivnega sodišča v Amsterdamu so zdaj razsodili, da mu morajo ustvarjalci Houellebecqu omogočiti ogled filma, preden ga naložijo na splet. Sicer je bila pred pisateljevimi pritožbami premiera načrtovana za 11. marec. Če Houellebecq ne bo zadovoljen s končno produkcijo, se lahko znova obrne na sodišče, da se prepreči predvajanje, je sodišče zapisalo 17. maja v svoji sodbi.
Pisatelj je pred začetkom snemanja podpisal izjavo o soglasju za nastop v filmu, v kateri je pisalo, da bo "udeleženec nastopal kot subjekt za uporabo v umetniških, fikcijskih, dokumentarnih, performativnih, esejističnih, erotičnih, pornografskih filmih in Kiracovih epizodah".
"Glavni junak" predčasno odkorakal s snemanja
Edina omejitev glede na sodne dokumente je bila, da film v istem kadru ne bo prikazal njegovega obraza in genitalij. Houellebecq je zapustil projekt nekaj dni pred koncem snemanja v amsterdamski hotelski sobi po nesoglasju z režiserjem. Houellebecq se je v svoji pritožbi na sodišču skliceval na napovednik in intervju, ki ga je dal režiser. V pritožbi je trdil, da bo film, v katerem spolno občuje z mladimi ženskami, škodoval njegovemu ugledu. In tudi, da filmski ustvarjalec po njegovem mnenju naj ne bi spoštoval dogovorov, ki sta jih sklenila glede "igre dejstev in fikcije".
Prizivno sodišče se je strinjalo, da obstaja resno tveganje, da se filmski ustvarjalec ne bo držal dogovorov, ko bo film na spletu, škode ni več mogoče odpraviti. Zato je treba film pokazati Houellebecqu štiri tedne pred predvajanjem, da ima čas predlagati spremembe in izraziti svoje ugovore.
Houellebecq se lahko znova vrne na sodišče
"Če ima francoski pisatelj pomisleke in filmski ustvarjalec ne bo naredil sprememb, se lahko vrne na sodišče," je sporočilo sodišče. Prejšnji mesec so sodniki v Parizu zavrnili pritožbo glede napovednika, za katerega je Houellebecq trdil tudi, da škoduje njegovemu zasebnemu življenju in časti ter širi laži o njegovi ženi.
"To je bila morda najneumnejša stvar, ki sem jo naredil v življenju. (...) Pravzaprav se počutim, kot pravijo ženske, ki so bile posiljene: počutijo se, kot da jim njihova telesa ne pripadajo več. Sram jih je, ko jih ne bi smelo biti sram. Ampak še vedno jih je sram. In potem se jim gnusi spolnost. Zdaj imam vse te simptome. Tega nisem pričakoval, niti najmanj ne," je dejal aprila za Süddeutsche Zeitung.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje