Tega predstavljajo v Muzeju narodne osvoboditve Maribor, kjer prav v času, ko so se sprostile omejitve zaradi novega koronavirusa, odpirajo razstavo z naslovom Hvala za družbo! – Družabno življenje v Mariboru 1900–1990.
Na tej je videti druženje na dvoriščih, sprehodih in veselicah, malce starejše generacije se bodo tudi spomnile sprehajanja po Gosposki ulici, kjer so se proti večeru srečevali mladi. Nasploh so imele družabnosti v Mariboru različne oblike, ki so jih določali socialni status, mestni predel, časovno obdobje in osebne preference.
Kako so se nekoč družili?
Predstavitev družabnega življenja v prejšnjem stoletju so tako razporedili v več sklopov: obiski in druženje doma, druženje na dvoriščih, skupno gledanje televizije, ob vodi, sprehod ob promenadi, promenadni koncerti, sprehodi po mestnem parku, na izlet, druženje in film, gremo v gledališče, druženje ob hrani in pijači, igralo in plesalo se je, Večerov piknik, gasilske veselice, društva, shodi, manifestacije, stavke in proslave, druženje po napornem delu ter predmestja in družabnost.
Postavitev so pripravili Aleksandra Berberih-Slana, Andreja Bjelan in Jan Malec iz Muzeja narodne osvoboditve Maribor ter etnologinja in bibliotekarka Jerneja Ferlež, navdih oziroma pobuda pa sta pravzaprav prišla iz šolskih vrst.
Ideja se je porodila v času priprave nove strategije muzeja, saj so bili v pripravo te vključeni predstavniki lokalne skupnosti, med drugim tudi vzgojitelji, učitelji in profesorji.
"Opozorili so, da je tematika družabnega življenja del šolskega kurikula in da bi si želeli razstave, ki bi jo lahko vključili v svoj program. Muzej se je v preteklosti zavezal, da bo deloval v skladu s potrebami in željami lokalne skupnosti, zato je razstavo uvrstil v svoj letni načrt," pravi direktorica muzeja Aleksandra Berberih - Slana.
Razstava, ki jo je oblikoval Uroš Lehner, vključuje fotografije in predmete, ki jih hrani muzej. Obiskovalci se bodo ob ogledu preselili v obdobje med letoma 1900 in 1990 in se spomnili, "kako smo se nekoč družili", napovedujejo v muzeju.
Razstava bo na ogled do konca novembra, ko bodo odprli razstavo Muzej človekovih pravic, ki po navedbah muzeja prav tako temelji na željah obiskovalcev, pa tudi "na dejstvu, da je kršenje človekovih pravic in svoboščin postalo prepogost pojav v sodobni družbi".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje