Slovensko stalno gledališče v Trstu je septembra zaradi finančnih težav za zdaj odpovedalo letošnjo sezono. Foto: EPA
Slovensko stalno gledališče v Trstu je septembra zaradi finančnih težav za zdaj odpovedalo letošnjo sezono. Foto: EPA
Alfredo Mantica
Alfredo Mantica meni, da bi imela z večjim obiskom Slovencev korist tudi blagajna SSG-ja, njegovo preživetje pa se tako ne bi zanašalo samo na italijanske prispevke. Foto: EPA

Na Kacinove trditve o kršenju pravic slovenske manjšine v Italiji v primeru krize tržaškega Slovenskega stalnega gledališča, podtajnik pri italijanskem zunanjem ministrstvu Alfredo Mantica med drugim odgovarja, da ima SSG že vrsto let visok proračunski primanjkljaj, ki je po njegovih besedah dosegel že milijon evrov. Krizo gledališča pripisuje domnevnemu pomanjkljivemu obisku Slovencev. Prepričan, je da "če bi Slovenci bolj obiskovali gledališče, bi s tem imela korist tudi njegova blagajna in se za preživetje ne bi zanašalo samo na italijanske prispevke".

Italija tako zavrača očitke o kršenju pravic slovenske manjšine in dodaja, da "če bi želeli resno govoriti", bi bilo primerno predvsem pogledati položaj italijanske manjšine v Sloveniji.

'Kršenje pravice slovenske manjšine'
Evropski poslanec Kacin (ALDE/LDS) je v pismu ki ga je naslovil na evropska komisarja za kulturo in večjezičnost Maroša Šefčoviča in Leonarda Orbana, med drugim poudaril, da se gledališče že vsa leta spoprijema s finančnimi težavami, ker italijanske oblasti ne zagotavljajo rednega financiranja. Med drugim je zapisal, da so pravice slovenske manjšine v Italiji grobo kršene in da Italija z onemogočanjem delovanja SSG izvaja aktivno asimilacijo manjšine.

"Italija ne spoštuje pravic lastnih državljanov in z onemogočanjem delovanja gledališča izvaja aktivno asimilacijo manjšine. V Sloveniji tako ravnanje razumemo kot grobo kršenje obveznosti do (slovenske) manjšine," je v pismu sklenil Kacin.