Predstavniki krajevnih uprav in krovnih organizacij bodo predloge znova pretehtali v sredo. Foto:
Predstavniki krajevnih uprav in krovnih organizacij bodo predloge znova pretehtali v sredo. Foto:
SSG Trst
Zaposleni v SSG-ju se ne strinjajo s predlogi za rešitev iz krize. Foto: MMC RTV SLO

"Sramotno je, da javne uprave kršijo in ne spoštujejo zakonov ter brezbrižno dopuščajo, da Slovensko stalno gledališče, kulturna ustanova osrednjega pomena za mesto Trst in deželo Furlanijo - Julijsko krajino, postopoma ugaša," so uslužbenci SSG-ja zapisali v pozivu vsem slovenskim ustanovam, društvom in posameznikom, naj se jim pridružijo na sestanku, ki bo potekel v sredo ob 16.00 na Velikem trgu pred tržaško Prefekturo. Na sestanku nameravajo znova oceniti predloge za rešitev iz krize.

Stanje Slovenskega stalnega gledališča (SSG) iz Trsta sta preverila izvedenca Marija Marc in Renato Manzoni, ki sta morala poročilo o svojih ugotovitvah objaviti do 31. oktobra. Zaposleni v gledališču so ugotovili, da krajevne uprave niso izvrševale svojih dolžnosti. Kot dodajajo, bi morali člani gledališča (Dežela FJK, Pokrajina Trst in Občina Trst) po statutu kriti stroške za dvorano Kulturnega doma. Stroški znašajo 330.000 evrov letno, ki jih nobena od javnih uprav ni poravnala. Poleg tega ministrski dekret z dne, 12. novembra 2007, o stalnih javnih gledališčih v členu 9, odstavek 1, črka a predvideva, da morajo Občina, Pokrajina in Dežela letno prispevati vsaj toliko, kolikor znaša državni prispevek iz enotnega sklada za prireditve (letos 380.000 evrov). A kot ugotavljajo v gledališču, se tudi to ne uresničuje.

Nestrinjanje s predlogi za rešitev stanja
Zaposleni v SSG-ju se ne strinjajo s predlogi za rešitev iz krize, saj se jim zdijo povsem neprimerni. Menijo, da ti ne predstavljajo odskočne deske za razvoj gledališča, temveč korak v agonijo ustanove. Izrazili so strah, da se bodo uslužbenci, ki že leta kljub visoki poklicni usposobljenosti pristajajo na pogodbe na določen čas, 'odnesli kratko'. Opozarjajo, da se javnim upravam dopušča kršitev in nespoštovanje zakonov, gledališče, ki je osrednjega pomena za mesto Trst in deželo FJK, pa postopoma ugaša.

Predlogi izvedencev ponujajo rešitev iz kriznega položaja v izjemnem povečanju sredstev javne uprave za od 150.000 do 200.000 evrov, s krčenjem zaposlitev in produkcije pa bi prihranili od 250.000 do 300.000 evrov. Za šest stalnih igralcev predlagata izvedenca pogodbe za 180 dni namesto zdajšnjih 273; za 12 tehnikov (vključno z vratarji), ki so zdaj zaposleni prek devetmesečnih pogodb, pa pogodbe za sedem mesecev. Podobno predlagata za blagajničarko.

Za sedem uslužbencev s pogodbami za nedoločen čas predlagata lastni odpust iz službe in nato njihov sprejem s sezonskimi pogodbami ter rotacijsko zaposlitev. Stroški za scene in honorarje za gostujoče režiserje in igralce bi bili močno znižani. Predlog predvideva izredne prispevke krajevnih uprav za leto 2010, ki ne bi bili zagotovljeni v prihodnjih letih, prav tako pa je mogoče, da se leta 2011 še naprej krčijo tudi ministrski prispevki.