36. prodajno razstavo Frankfurt po Frankfurtu sta odprla sokurator predstavitve Slovenije kot častne gostje na Frankfurtskem knjižnem sejmu v letu 2023 Miha Kovač in predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin.
Širitev obzorja onkraj slovenskih meja
Izbor knjižnih naslovov za letošnji Frankfurt po Frankfurtu so pripravili sodelavci iz knjigarne Konzorcij. Po besedah vodje te knjigarne Katarine Modic so iz množice katalogov izbrali knjige, ki so jih namenili slovenskim bralcem, raziskovalcem in strokovni javnosti, ter tako poskrbeli za širitev obzorja onkraj slovenskih meja.
Miha Kovač je spregovoril o dogajanju na Frankfurtskem knjižnem sejmu v prihodnjem letu, ko bo Slovenija častna gostja tega največjega evropskega knjižnega sejma. Sokurator slovenske predstavitve je ob tem poudaril zahtevni nalogi, ki čakata Slovenijo. Prva je zagotovitev vidnost knjigam, ki jih izdajajo slovenski avtorji v tujih jezikih, saj večina teh del izide pri manj vplivnih založbah. Druga pa je podpora svetovno zanimivih tem skozi vsebino slovenskih knjig in nastope slovenskih avtorjev.
Ena od glavnih tem tega častnega gostovanja v Frankfurtu bo vloga knjižnega branja v dobi zaslonov. Slovenija ima za uspešno predstavitev na voljo dovolj knjižne produkcije, je nadalje poudaril Kovač. Že vse od leta 2014 se namreč po zaslugi različnih prizadevanj vsako leto prevede približno 200 slovenskih del v tuje jezike. Po Kovačevih besedah tudi finance za to častno gostovanje niso tako zelo težavne – kljub množici birokracije, ki spremlja kohezijska sredstva, ki jih je v ta namen pridobila Slovenija.
Španija, Slovenija, Italija ...
Častna gostja letošnjega Frankfurtskega knjižnega sejma je bila Španija, v okviru Frankfurta po Frankfurtu je tako na voljo tudi pester izbor španskih novosti. Leta 2024 pa bo Italija častna gostja tega knjižnega sejma.
V ospredju letošnje prodajne razstave je trajnost. Naslovna teme je Živeti pametno – trajnostno, preudarno in kakovostno. Breda Kutin je ob tem opomnila, da je trajnost eden od velikih izzivov današnjega časa, v katerem bo treba zasnovo trajnosti pripeljati tako v način odločanja kot življenja. Družba iz časov, ko je bilo zelo težko izbirati, je po njenih besedah neverjetno hitro prišla do tiranije izbire, ko so tudi v slovenskem prostoru, ne samo po svetu, mednarodne družbe dobile neverjetno moč.
Kulinarika, osebna rast, duhovnost, zdravje in šport
Na tokratnem Frankfurtu po Frankfurtu je največ naslovov na strokovnem oddelku, kjer so na voljo knjige vrhunskih mednarodnih strokovnjakov s področja naravoslovja in družboslovja. Največ razstavljenih priročnikov je s področja kulinarike, osebne rasti, duhovnosti, zdravja in športa. Na svoj račun bodo prišli tudi tisti, ki jih zanimajo slikarstvo, oblikovanje, arhitektura, film, fotografija in glasba.
Nagrajena dela med leposlovno ponudbo
Na leposlovnem oddelku so letos predstavljeni nagrajenci in finalisti najpomembnejših evropskih literarnih nagrad. Med njimi so The Seven Moons of Maali Almeida šrilanškega avtorja Šehana Karunatilake, ki mu je ta knjiga pred kratkim prinesla prestižno nagrado booker, in The Netanyahus s Pulitzerjevo nagrado ovenčanega Joshua Cohena.
Med leposlovnimi naslovi so omenili še Tomb of Sand indijske pisateljice Rete Samadhije, ki je prejela mednarodnega bookerja, z Nadalovo nagrado nagrajena Las formas del querer španske pisateljice Ines Martin Rodrigo in Zemlja bez sutona hrvaške avtorice Marije Andrijašević, ki je prejela nagrado tportala za najboljši roman tega leta.
Okrogla miza o trajnosti in potrošništvu
10. novembra bo v okviru Frankfurta po Frankfurtu v Konzorcij potekal tudi pogovor z naslovom Trajnost v očeh potrošnika, ki ga bo vodil Boštjan Okorn z Zveze potrošnikov Slovenije. Njegovi sogovorniki bodo klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, antropolog Dan Podjed in novinar Boštjan Videmšek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje