"V katerem koli trenutku bi bilo šokantno, da predsednik Združenih držav nekomu čestita za nasilno dejanje nad novinarjem," je v imenu društva izjavila pisateljica Jennifer Egan. "Zdaj, v kontekstu domnevnega Hašokdžijevega umora, pa je to, iskreno povedano, grozljivo."
Donald Trump je v četrtek izjavil, da je Greg Gianforte, kongresnik iz Montane, ki je lani napadel novinarja Bena Jacobsa, "njegove vrste tip". Samo nekaj ur pred tem je govoril, da bodo morale biti posledice za savdsko vlado "precej hude", če se bo izkazalo, da so odgovorni za umor novinarja Džamala Hašokdžija.
Najnovejši dogodki so samo zadnji primer obsežnega vzorca predsednikovega vedenja in izjav, ki "kot Damoklejev meč" visijo nad novinarji, so prepričani v PEN-u. Organizacija poudarja, da predsednik seveda lahko izraža kritična stališča do novinarjev in pisateljev, ni pa ustavno, če vladne sile uporablja za kaznovanje sedme sile, ki o njem poroča nenaklonjeno.
Tožba organizacije PEN, ki je bila vložena v zvezni državi New York, navaja več primerov, kjer naj bi negativno poročanje izzvalo revanšizem. CNN-ova novinarka Kaitlan Collins se denimo ni smela udeležiti tiskovne konference, ker je "pred tem predsedniku Trumpu zastavila po mnenju Bele hiše neprimerna vprašanja". Predstavnica za odnose z javnostjo Sarah Huckabee Sanders je Jimu Acosti (prav tako s CNN-a) zagrozila, da mu bo onemogočila dostop, če bo predsednika spraševal o tvitu, v katerem je napadel senatorko Kirsten Gillibrand.
"Predsednik Trump je svoje grožnje in povračilne ukrepe usmeril proti določenim medijem, katerih stališča in vsebine razume kot sovražne," je zapisano v tožbi. "Novinarji, ki poročajo o predsedniku in njegovi administraciji, se zato upravičeno bojijo vladnega maščevanja zgolj zato, ker izpolnjujejo dolžnost svojega poklica. Predsednik Trump nad glavami neštetih novinarjev in medijskih enot zavestno vihti Damoklejev meč."
"Kritikantsko govoričenje" ni bilo povod za tožbo
Jennifer Egan, ki je Pulitzerjevo nagrado dobila za roman A Visit from the Goon Squad, je predsednica društva PEN America; v tožbi jih bosta zastopali neprofitna organizacija Protect Democracy in univerza Yale. Egan poudarja, da "grožnje in kazni ogrožajo svobodo tiska, ki je eden temeljev zdrave demokracije". Predsednik je sicer znan po svojem "kritikantskem govoričenju", še pravi, in tisk je le ena izmed njegovih tarč.
"To pa ne pomeni, da rutinsko javno blatenje, ki ga izvaja ameriški predsednik, nima nobenega učinka. Nasprotno, Trumpovo nenehno pritoževanje nad "lažnimi novicami" je zmanjšalo zaupanje v medije in zabrisalo mejo med resnico in propagando. Ampak nič od tega ni razlog za našo tožbo. Trumpove izjave varuje prvi amandma, tako kot izjave vsakega drugega Američana. Stvar je v tem, da je šel dlje kot samo od rentačenja nad tiskom: grozil je, da bo uporabil predsedniška pooblastila za krotenje posameznih novinarjev in medijskih organizacij, te grožnje je tudi uresničil."
Egan hvali ameriške novinarje, češ da so se s svojim poročanjem "pogumno in energično" odzvali na grožnje. Je pa nedavna anketa med člani organizacije pokazala, da "se zavedajo možnosti negativnih posledic", kadar negativno pišejo o trenutni administraciji. "To se nikoli ne bi smelo dogajati v Ameriki, kjer smo osnovali svobodo govora, ki je z besedami Bena Franklina osnovni steber demokracije. Besede so močno orožje – kar dokazujejo tudi Trumpovi napori, da bi jih utišal. V skladu s svojo ustanovno misijo bomo člani ameriškega PEN-a stali skupaj in pokazali svojo moč."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje