Iz hebrejščine ga je prevedel Klemen Jelinčič Boeta, ki je o antičnem judovskem besedilu dejal, da predstavlja začetek zakladnice tako judovske kot krščanske mistične tradicije, pozneje pa celo islamske. Delo nosi globoko sporočilo, da se mora človek upreti materialnemu, in je nekakšna parabola zlatega teleta, nekateri pa v njej prepoznavajo tudi napoved Kristusa, še razlaga Jelinčič Boeta.
Delo je prevajal iz hebrejskega izvirnika, ki je po njegovih besedah najbliže izvirniku, obenem pa je jezik podoben slovanskim v smislu, da so besede izpeljane iz korenov. Tako je lahko skoraj vse prevedel dobesedno, je pojasnil. Besedilo je zaznamovano s klasičnim biblijskim ritmom, ki ga je skušal ohraniti tudi v slovenskem prevodu.
Etiopska Henohova apokalipsa
Po besedah biblicista Marjana Peklaja je Henohova knjiga psevdoepigrafsko delo, ki ga tradicija pripisuje Kajnovemu sinu in Metuzalemovemu očetu, Henohu, enemu redkih starozaveznih očakov, o katerem Sveto pismo pravi, da ni umrl, ampak da ga je vzel Bog. Knjiga, ki je znana tudi pod imenom Etiopska Henohova apokalipsa, je sestavljena iz petih delov, ki so bili napisani ločeno. Po ocenah današnjih raziskovalcev, so bili najstarejši deli knjige (večinoma v Knjigi čuvarjev) napisani okoli leta 300 pr. n. št. najmlajši (Knjiga prispodob) pa nekje do konca 1. st. Besedila torej ni napisal zgolj en pisec, ampak je delo več ali celo nekaj skupin avtorjev. V eno celoto pa so jih združili približno v času, ko je nastal zadnji med spisi.
Kako pravočasno prepoznati diktatorja?
Prevod je izšel pri Celjski Mohorjevi družbi, kjer so predstavili še eno novost, roman Hansa Keilsona Nasprotnikova smrt. Prevedel ga je Slavo Šerc, ki podpisuje tudi spremno besedo z naslovom Žalost je močnejša od sovraštva. V njej piše o žrtvah, ki se lahko pozneje prelevijo v rablje, je povedal urednik Jože Faganel.
Nasprotnikova smrt je zgodba o vzponu osebnosti, kakršen je bil denimo Hitler, čeprav nikoli eksplicitno ne omeni tega imena. Po Faganelovih besedah se roman bere kot priročnik, kako prepoznati diktatorje in druge osebnosti, ki spreminjajo tok zgodovine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje