Nagrado Pen Pinter je leta 2009 ustanovil angleški center Pen. Podeljuje jo v spomin na dramatika in Nobelovega nagrajenca za literaturo Harolda Pinterja (1930-2008), namenjena pa je britanskim pisateljem ali pisateljem, živečim v Veliki Britaniji, za njihov družbeni angažma. Dobitnik nato vsako leto po posvetovanju z odborom za ogrožene pisatelje znotraj angleškega Pena izbere prejemnika nagrade za pogum. Letos je naloga pripadla jamajškemu avtorju Lintonu Kwesiju Johnsonu.
Johnson je pesnika, kritika in glavnega urednika časopisa Zemen Asrata imenoval ob ponedeljkovem prevzemu nagrade. "Skoraj 20 let držati državljana zaprtega, brez komunikacije, brez obtožbe ali sojenja, je izjemna brutalnost, ki jo povezujemo s totalitarnimi državami in diktaturami," je po pisanju britanskega Guardiana dejal Johnson.
20 let v priporu – morda celo brez obtožnice in sojenja
Asrat v svojem pisanju obravnava vsakdanje življenje neprivilegiranih, raziskuje teme vojne in miru ter negativne strani konfliktov. Aretirali so ga 23. septembra 2001, skupaj z uredniki vseh zasebnih časopisov v okviru kampanje, s katero bi eritrejska vlada utišala svoje kritike. Od takrat o njem ni bilo sluha.
Po poročanju angleškega Pena so Asrat in njegovi kolegi verjetno žrtve mučenja in drugih oblik slabega ravnanja, vključno s pomanjkanjem dostopa do zdravstvene oskrbe, medtem ko jih zadržujejo v namensko zgrajenem zaporu z največjo varnostjo Eiraeiro. Po navedbah organizacije za svobodo govora ni znano, ali je bila zoper njih vložena obtožba oziroma ali so jim kdaj sodili.
Johnsonu, ki slovi kot pionir dub poezije, so nagrado Pen Pinter prisodili julija letos za "politično divjost" in "neumorno preučevanje zgodovine". Med preteklimi dobitniki so Margaret Atwood, Salman Rushdie in Tom Stoppard, nagrado za pogum pa je doslej med drugim prejel avtor Gomore Roberto Saviano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje