Günther Grass je v pismu oblastem poljskega mesta Gdansk svoje dolgo prikrivanje nacistične zgodovine označil za napako. Foto: EPA
Günther Grass je v pismu oblastem poljskega mesta Gdansk svoje dolgo prikrivanje nacistične zgodovine označil za napako. Foto: EPA
Günther Grass
Grassu se ne bo treba odpovedati nazivu častnega meščana Gdanska. Foto: Reuters

Grass je svoje priznanje zapisal v pismu, ki ga je poslal Pawlu Adamowiczu - županu rojstnega mesta Gdansk na Poljskem, v katerem je zapisal, da je njegovo služenje v enotah SS-a vredno graje. V začetku meseca so namreč oblasti Gdanska na Grassa naslovile prošnjo, da jim pojasni svoje nenadno priznanje o svoji nacistični zgodovini.

Walensa preklical zahtevo
Župan je o pismu dejal, da to vsebuje veliko odgovorov na zastavljena vprašanja, poleg tega "pa so Grassove besede izredno tople". Čeprav je pred kratkim nekdanji poljski predsednik Lech Walensa, ki je tako kot Grass vpisan na seznam častnih meščanov Gdansa, zahteval, da se Grass odreče temu nazivu, se je zdaj, ko je pismo prebral, zahtevi odrekel. "Grass je v pismu zadostno razložil", je dejal Walensa. "Kot 17-letnik je bil poslan v enoto SS-a, ne da bi imel možnost ugovora," je nekdanji poljski predsednik še opravičil pisateljevo preteklost.

Boleča izkušnja ali mladostniška napaka?
Grass, ki je Nobelovo nagrado za literaturo prejel leta 1999, je pojasnil, da je lahko šele zdaj, pri starosti 78 let, spregovoril o svoji preteklosti iz širše perspektive. "Rad bi poudaril, da sem v mladosti prejel bolečo lekcijo, ki mi jo je namenilo življenje. Moje knjige in moje politično udejstvovanje pričajo o tem," je še dodal Grass.

Fundacija, ki podeljuje Nobelove nagrade, je že zavrnila predloge, da bi preklicala Grassovo priznanje, ki so se pojavili ob pisateljevem razkritju. V njegov bran pa se je postavil tudi pisatelj Salman Rushdie, ki je dejal, da je bilo Grassovo udejstvovanje v enotah SS-a samo 'mladostniška napaka'.