Foto:
Foto:

Walensa je namreč tako kot nemški pisatelj častni meščan Gdanska, kar pa se mu zdaj zdi nesprejemljivo. Že v začetku tedna je Grassa pozval, naj se nazivu odreče. Ta je njegovo zahtevo zavrnil, a jo je Walensa zdaj ponovil.

Položaj je treba razjasniti. Če se ne bo, se bom sam odrekel temu nazivu - ne morem ostati v družbi z gospodom Grassom, je dejal nekdanji poljski predsednik, ki od Grassa zahteva še, da pojasni 60-letni molk glede služenja v SS-u.

Walensa postaja oseben
"Težko bi ponudil roko nekdanjemu pripadniku enot SS-a, ki je soudeležen pri smrti mojega očeta in drugih ter uničenju mesta Gdansk," je še dejal Walensa, ki je bil na čelu Poljske med letoma 1990 in 1995, nato pa ga je nasledil Aleksander Kwašniewski. Že pred svojim predsedovanjem pa je tudi Walensa tako kot Grass prejel Nobelovo nagrado, in sicer za mir. To se je zgodilo leta 1983.

Gdansk, katerega častna meščana sta oba nobelovca, pa ima tudi v življenju nemškega pisatelja posebno mesto, saj se je leta 1927 v njem rodil, prav v to severnopoljsko mesto pa je postavil tudi dogajanje v svojem najbolj znanem romanu Pločevinasti boben.