Podjetni založniki bodo verjetno prav kmalu pripravili tudi prevod knjige. Foto: Reuters
Podjetni založniki bodo verjetno prav kmalu pripravili tudi prevod knjige. Foto: Reuters
Günther Grass: Beim Haeuten der Zwiebel
Nemci listajo po knjigi Beim Haeuten der Zwiebel kot za stavo. Foto: Reuters

Knjiga Beim Haeuten der Zwiebel (Ob lupljenju čebule), ki je zaradi 'afere', ki je pospremila Grassovo priznanje, da je bil član enot SS-a, se prodaja kot za stavo. Založniška hiša Steidl je v knjigarne že poslala 130.000 izvodov prvega tiskanja, ker pa so ti le dan po izidu knjige že skoraj pošli, je že steklo tiskanje nadaljnjih 100.000 izvodov. Predstavnica ene vodilnih berlinskih knjigarn Dussmann je povedala, da je samo v enem dnevu pošla četrtina vseh izvodov, ki jih je knjigarna naročila pri založbi Steidl.

Bralni 'krožki' v knjigarnah
V knjigarnah pa se vrste ne vijejo le pred blagajnami, ampak tudi pred policami, na katerih stoji knjiga pisatelja, ki se je med najbolj vidne sodobne literate prebil po izidu knjige Pločevinasti boben leta 1959. Številni, ki ne nameravajo knjige kupiti, skušajo namreč poglavje ali dve prebrati kar v knjigarnah, v katerih se zato dobesedno tare ljudi. Ker afera odmeva tudi zunaj Nemčije, lahko pričakujemo, da bodo založniki kmalu začeli pripravljati prevode 479 strani dolge knjige.

Neuravnovešena Grassova moralna avtoriteta
Vse od izida Pločevinastega bobna je Günther Grass veljal za eno največjih moralnih avtoritet med nemškimi književniki. Drugače od večine, ki v prvih treh desetletjih po koncu druge svetovne vojne niso želeli govoriti o tej za nemški narod tako travmatični izkušnji, je Grass poudarjal, da se morajo Nemci soočiti s svojo zgodovino in se iz nje naučiti, katerih napak ne smejo več zagrešiti. Zdaj veliko Nemcev meni, da je Grass s priznanjem, da je služil enotam SS-a, ki jih je kot nekakšno elitno vojsko ustanovil zloglasni Heinrich Himmler, izgubil svoj moralni ugled.

Grass poudarja, da se že dolgo zaveda svoje tedanje 'zablodelosti' in da je predvsem želel služiti domovini. Enote SS-a namreč niso bile njegova 'prva izbira'. Če bi ga pri petnajstih sprejeli v podmorniške enote, se namreč verjetno nikoli ne bi znašel na seznamu uslužbencev SS-a, na katerem je bil sicer le dva meseca. To naj bi pojasnevala tudi biografija, k branju katere je Grass pozval vse Nemce in sploh vse, ki ga te dni obsojajo.

Načrtovana 'pogubna' afera?
Razsežnost afere, ki se je razvila po Grassovem priznanju, bi Grass in njegova založba lahko predvidela. Zato so se hitro pojavile govorice, da je bila Grassova izpoved le del prebrisane in natančno načrtovane promocijske akcije, ki je vnaprej zagotovila dobro prodajanost knjige. Predstavnica založbe Steidl je to seveda zanikala.