Obsežno delo Koroški partizani obravnava tako politično organiziranost protinacističnega odpora ter agitacijo OF-a in Komunistične partije Slovenije na dvojezičnem Koroškem kot tudi vojaške in politične okoliščine ter represije in čas tik po drugi svetovni vojni. Foto: Celovška Mohorjeva založba
Obsežno delo Koroški partizani obravnava tako politično organiziranost protinacističnega odpora ter agitacijo OF-a in Komunistične partije Slovenije na dvojezičnem Koroškem kot tudi vojaške in politične okoliščine ter represije in čas tik po drugi svetovni vojni. Foto: Celovška Mohorjeva založba
Partizani
Marjan Linasi v knjigi Koroški partizani dokazuje tudi zasidranost partizanskega upora med slovenskim prebivalstvom dvojezične Koroške. Foto: MMC RTV SLO

Knjiga Koroški partizani, prvi celoviti prikaz protinacističnega upora na avstrijskem Koroškem v okviru slovenske Osvobodilne fronte, je izdala celovška Mohorjeva založba in kot pravi urednik Hanzi Filipič, gre za Linasijevo življenjsko delo in malo enciklopedijo upora na Koroškem.
Marjan Linasi, sicer nekdanji direktor in zdaj kustos v Pokrajinskem muzeju Slovenj Gradec, se namreč z omenjeno temo ukvarja že 30 let. Ob tem namenja posebno pozornost predvsem dogodkom na obeh straneh saintgermainske meje, torej na današnjem slovenskem in avstrijskem Koroškem.
V knjigi med drugim dokazuje zasidranost partizanskega upora med slovenskim prebivalstvom dvojezične Koroške. Iz vrst koroških Slovencev, ki so bili sicer množično mobilizirani v nemško vojsko in so na tujih bojiščih plačali visok krvni davek, je bilo med partizani kar 928 bojevnikov in bojevnic. Med okoli 600 padlimi partizani na dvojezičnem Koroškem pa je bilo okrog 150 domačinov.
Linasi je pregledal vse institucije, ki hranijo arhivsko, časopisno in spominsko gradivo o partizanstvu na Koroškem v okviru slovenskega OF-a. Geografsko se delo omejuje na avstrijsko Koroško oziroma njen južni in jugovzhodni del, ki ga Linasi za jasno razlikovanje od preostalih delov dežele avstrijske Koroške imenuje dvojezična Koroška.
Od organizacije, oskrbe partizanskih enot do časa tik po koncu vojne
800 strani obsežno delo je razdeljeno na štiri dele. V prvem obravnava politično organiziranost protinacističnega odpora ter agitacijo OF-a in Komunistične partije Slovenije na dvojezičnem Koroškem. Podrobno so opisani dogodki in razmere v posameznih okrajih in okrožjih, enako natančen je avtor tudi v drugem delu knjige, kjer predstavlja vojaško organizacijo odpora in partizanske akcije.
V tretjem delu so predstavljene nebojne aktivnosti, kot so oskrba partizanskih enot, saniteta ali pa tudi partizanske represije, obveščevalne dejavnosti ter medvojne likvidacije. Žrtve slednjih deli Linasi na pet skupin, pri čemer ugotavlja, da je bila večina sodelavcev nacističnega režima. Četrti del opisuje sklepne boje ob koncu vojne kot tudi dogajanje po njej vključno s prisiljenim umikom jugoslovanske vojske z dvojezične Koroške.
Prikaz partizanskega upora na dvojezičnem Koroškem zaokroža še obsežno imensko in stvarno kazalo skupaj s seznamom vodilnim oseb posameznih bojnih in propagandnih enot.