Od namere po zvišanju davka na knjige naj vlada in parlament odstopita, pozivajo podpisniki peticije. Foto: RTV SLO
Od namere po zvišanju davka na knjige naj vlada in parlament odstopita, pozivajo podpisniki peticije. Foto: RTV SLO
Vlada Republike Slovenije
Cilj javne tribune ni le poziv vladi in poslancem, ampak predvsem obveščanje javnosti. Foto: RTV SLO

Ob 18.00 bodo prvič javno predstavili peticijo vladi in slovenskemu parlamentu. Podpisniki zahtevajo, da tako vlada kot parlament odstopita od namere po zvišanju davka na knjigo, med prednostne cilje pa uvrstita ničelno stopnjo davka. Pobudnik peticije, Rok Zavrtanik iz založbe Sanje, je pojasnil, da ne gre le za podpise, ampak zlasti za obveščanje javnosti, k čemur naj bi pripomogla ravno javna izmenjava mnenj.

V uvodnem delu tribune bodo svoje mnenje o zahtevi v peticiji predstavili pobudniki in prvodpodpisniki. Drugi del javne tribune bo namenjen javni razpravi. Iniciativna skupina Peticija proti davku za knjigo je napovedala, da se bodo tribune udeležili avtorji, predstavniki založb, knjigarji in knjižničarji. V Cankarjevem domu naj bi tako med drugim spregovorili pisatelj in prevajalec Janko Moder, pesnik Milan Dekleva, akademik Matjaž Kmecl, pesnica in raziskovalka Stanislava Repar Chrobakova, predsednik Strokovnega združenja založnikov in knjigotržcev Slovenije Mitja Zupančič, pesnik Andrej Rozman - Roza, pisateljica Katarina Marinčič, pesnica Barbara Korun in direktor založbe Sanje - Rok Zavrtanik.

Pravo bogastvo je izobrazba
Javno tribuno bo vodil Slavko Pregl. Kot uvod v razmišljanje o davkih in knjigah pa so organizatorji ponudili citat Richarda Rosencrancea, avtorja knjige The Rise of the Virtual State: "Zadnja in najvišja stopnja tekmovanja med narodi bo tekmovanje med izobraževalnimi sistemi in najuspešnejše in najbogatejše bodo tiste države, ki bodo imele najboljšo izobrazbo in najboljši izobraževalni sistem."

Klasični filolog Marko Marinčič pa je nekoč izjavil, da "so davek na knjige doslej najbolj srdito zagovarjali reflektorjev željni estradni ekonomisti, ki literatom in kulturi sploh ne zavidajo denarja, temveč javni ugled".