Opus Annie Ernaux je poudarjeno avtofikcijsko obarvan, o čemer se lahko prepričate tudi v literarnem delu programa Ars, natančneje v oddaji Literarni nokturno, ki je bila na sporedu 6. oktobra, na dan razglasitve letošnje lavreatke. A književnost na radiu živi v različnih zanimivih radiofonskih oblikah in v nadaljevanju izpostavljamo še nekaj igranih literarnih oddaj.
Vse ljubitelje in ljubiteljice mačk tokrat posebej opozarjamo na aforizme o mačkah, ki so v oddaji Literarni nokturno zaživeli v prevodu Luke Novaka in v interpretaciji dramskega igralca Mateja Puca. Izbrani so iz knjige Živeti po mačje Stéphana Garniera, izšla je pri založbi Vida, v njej pa se lahko prepričate o tem, kako so te skrivnostne in neukrotljive živali navdihnile številne filozofe in književnike k temu, da so o njih zapisali razmisleke ali domislice v obliki aforizmov.
Spominjamo se tudi 130. obletnice rojstva Iva Andrića, edinega književnika z območja nekdanje Jugoslavije, ki je za svoje ustvarjanje prejel Nobelovo nagrado. Pisatelj, ki najbolj slovi po delu Most na Drini, je leta 1945 izdal roman Travniška kronika: konzulski časi. Ob primeru mesta Travnik na začetku 19. stoletja Andrić pripoveduje o trkih med francoskim in avstrijskim konzulom, turškimi vezirji in tamkajšnjim prebivalstvom. Izjemen psihološki roman tematizira kulturna, politična, verska in intimna nasprotja z vidika posameznika, ki se upira silam zgodovine. Prevod: Severin Šali. Interpretira: Jurij Souček.
V središču oddaje Spomini, pisma in potopisi pa je tokrat v ruščini pišoči ukrajinski pisatelj Andrej Kurkov (1961). Kurkov je v letih 2013 in 2014, v dneh prebujanja demokratične Ukrajine, doživljal in spremljal dogodke na Trgu Majdan v Kijevu. Pisal je dnevnik in obveščal medijske hiše po Evropi. Nastal je Majdanski dnevnik, ki je bil kmalu preveden v mnogo svetovnih jezikov, leta 2015 smo ga dobili tudi v slovenskem prevodu Andreja Gajška. Zdaj, ko ruska agresija v Ukrajini traja že več kot osem mesecev, dobiva pogled na dogodke izpred let posebno globino in pomen.
Oddajo Literarni večer na programu Ars pa tokrat posvečamo pisatelju in uredniku Ferdu Godini, ki je ustvaril obsežen opus romanov, kratkih pripovedi in mladinskih del. Najbolj znan je verjetno po romanu Bele tulpike, ki ga je napisal pred drugo svetovno vojno, objavil pa šele leta 1945. Pozneje je sledilo še več izdaj romana o prekmurskih ljudeh in kaplanu Arpadu Zrimu, ki se zaradi svoje ljubezni do Judinje Rahele znajde v hudih stiskah. Igrana literarna oddaja je leta 1982 zaživela v režiji Irene Glonar. Interpretirata: Zvone Hribar in Aleš Valič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje