Laszlo Krasznahorkai - lanski dobitnik nagrade vilenica in letošnji prejemnik mednarodnega bookerja - je nedvomno eden najbolj prepoznavnih sodobnih madžarskih avtorjev svetovnega formata. Roman Vojna in vojna je njegov prvi roman, ki je doživel prevod v slovenščino, za kar je poskrbela Marjanca Mihelič. Sicer pa je v slovenščini do zdaj dosegljivih nekaj njegovih krajših besedil.
"Krasznahorkai je poet marginaliziranih, osamljenih ljudi. Njegova poetika temelji na izgubljenosti človeka v družbi in času. S precizno kompozicijo vpenja svoje like v neskončno izčrpavajoč turobni svet eksistence," so zapisali v obrazložitvi lanske nagrade vilenica.
Krasznahorkai (1954) od leta 1982 deluje kot samostojni umetnik, na Madžarskem pa je prejel vse najpomembnejše literarne nagrade, vključno s prestižno Kossuthovo nagrado leta 2004. Je avtor romanov Satantango (Satanov tango, 1985), po katerem je priznani režiser Bela Tarr pozneje posnel film, in Az ellenallas melankoliaja (Melanholija upora, 1998) ter kratke proze Seiobo jart odalent (Seiobo tam spodaj, 2008).
Poleg madžarske javnosti in kritikov so ga prepoznali tudi po svetu, od ZDA in Nemčije do Japonske. Njegove knjige so prevedene v številne svetovne jezike.
Tri lune Zorana Šteinbauerja
Roman Zorana Šteinbauerja Tri lune prinaša zgodbo treh zelo različnih usod, značajev in temperamentov. Tanke meje med vidnim in nevidnim, magičnim in profanim, etičnim in brezsramnim se vse bolj cefrajo.
Delfina na kmetiji že vse življenje neguje bolne sorodnike in taji svoje želje in potrebe. Znanstveniku Krištofu po prestani zaporni kazni nikakor ne uspe, da bi se enakovredno vključil v družbo, Adamu, zelo naivni in preprosti duši, pa je umrla mama in je ostal sam v hiši, kjer straši. Ko se odločijo, da bodo življenje vzeli v svoje roke, se srečajo. Šteinbauer je do zdaj izdal še dela Ukradeno sonce (2008), Izgubljeni gozd (2012) in Ljubezenski vrtiljak (2014).
Prijateljstvo med dečkom in psičkom
Izšla je tudi slikanica Andrej in Piki, za katero je besedilo napisala Claire Freedman, ilustracije so delo Kate Hindley, poslovenil pa jo je Miha Sužnik. Gre za zgodbo dečka Andreja, ki se je iz male vasi preselil v veliko mesto. Sredi mestnega vrveža je potrt in osamljen, dokler nekega dne ne najde izgubljenega psička Pikija. Čeprav mu je težko, se Andrej odloči poiskati prave Pikijeve lastnike ... Slikanico je izdala založba Zala.
Ameriški in "pojugoslovanski" pisatelj
Aleksandar Hemon bo gost letošnjega literarnega festivala Vilenica, 3. septembra pa bo obiskal tudi Ljubljano kot gost založbe Modrijan. O njegovih različnih domovih in plasteh pisateljske identitete se bo z njim in s prevajalko vseh njegovih del (Nowhere Man, Projekt Lazar in Knjiga mojih življenj) v slovenščino Ireno Duša pogovarjala literarna kritičarka Iva Kosmos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje