Poleg Schwentnerjeve nagrade, ki jo Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev podeljuje za prispevek k razvoju založništva in knjigotrštva, so ob odprtju sejma podelili še nagrado za najboljši literarni prvenec, ki jo je prejel Muanis Sinanović za knjigo Štafeta okoli mestne smreke. Nagrado za mladega prevajalca je prejela Ana Barič Moder, podelili so še nagrade za najlepše knjige. Več o nagrajencih preberite tukaj.
Slavnostni govornik na prireditvi tržaški pisatelj Boris Pahor je opozoril na pomembnost knjige za obstoj slovenskega naroda. Prav knjigi se moramo Slovenci zahvaliti za svoj obstoj, za potrditev identitete, besede. Težavna pot skozi stoletja je pomenila plavanje proti toku, ki je silovito drl, če pa pogledamo Primorsko, je šlo za odvzem same besede. Večkrat nagrajeni literat je še enkrat izpostavil prvenstveno vlogo identitete v sedanjem anonimnem globalizmu.
Prepričan je, da ne bi smela nobena kriza, ne domača ne svetovna, slovenski kulturi odvzeti sredstev, saj ji bo to škodilo. "Samo na področju kulture namreč lahko Evropi pokažemo svoje sposobnosti, saj smo bister, sposoben in iznajdljiv narod, ki ne zna biti enoten pri vodenju države, si pa s svojo kulturo zna potrditi identiteto države," je prepričan Pahor.
Kot so na tiskovni konferenci pred dogodkom povedali organizatorji, je sejem kljub krizi nadgradnja lanske izdaje. Knjige si boste tako lahko ogledovali in kupovali na 1300 kvadratnih metrih površine oziroma na 86 stojnicah ter na dodatnih 20 stojnicah na bazarju.
In spremljevalno dogajanje? V prvem preddverju Cankarjevega doma bodo debatne kavarne, ki jih koordinira Valentina Smej Novak; letos se bodo posvečali izzivom založništva in elektronski knjigi, pa tudi aktualno političnim in širše humanističnim temam.
Stroki bo namenjena založniška akademija, na kateri bodo sodelovali številni tuji gostje. Kelvin Smith bo tako spregovoril o tem, kako je postal optimist glede prihodnosti založništva, Eva Hemmungs Wirten pa bo govorila o prosti dostopnosti založniških vsebin na spletu.
Pisatelji bodo predstavili izkušnje iz sveta
Pisateljski oder, ki ga letos že tretje leto pripravlja Društvo slovenskih pisateljev, bo imel mesto v Veliki sprejemni dvorani. V sklopu Pisateljska soba - s poti, ki jo bo moderiral Boštjan Gorenc - Pižama, bodo svoje izkušnje z obiskov knjižnih sejmov v bolj oddaljenih mestih predstavili Brane Mozetič (arabski svet), Polona Glavan (Sankt Peterburg), Barbara Pogačnik (Pariz), Andrej Blatnik (Indija) ter Aleš Šteger (Guadalajara in Buenos Aires). V sklopu Moja literarna pokrajina pa bodo sodelovali avtorji Gabriela Babnik, Dušan Šarotar, Dušan Jovanović in Boris Pahor.
Dogajalo se bo tudi na odru
Kulturno-vzgojni in humanistični programi CD-ja letos vključujejo pet projektov. To so literarno-gledališki projekt Martin in Gregor ali od junaka do bedaka, glasbena predstava Gal v galeriji, glasbena kulturno-vzgojna ura Marko repa in skače, gledališko-plesna predstava Knjiga o džungli in glasbeno-gledališka kulturno-vzgojna ura POSLUH! Recikliramo. Tu bo še Šolski knjigosled, v katerega je vključenih 15 založb, poleg tega je organizatorjem znova uspelo zagotoviti finančna sredstva za izdajo čekov za branje. Ti so vredni po dva evra in so namenjeni udeležencem organiziranih skupin osnovnošolske mladine v Šolskem knjigosledu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje