Z Dramami Emila Filipčiča založba nadaljuje serijo izbranih del slovenskih dramatikov. Obsega devet izbranih dram, med drugim Kegler, Bolna nevesta, Atlantida, Psiha, 20th Century Fox, Figaro se ženi in Suženj akcije. Urednik Zdravko Duša je dejal, da to dramatiko določajo pretočnost identitete njegovih junakov, dialoškost dram in reinterpretacija tega, kar se razume kot zgodovina. Knjiga ponuja mešanje žanrov, pristopov in jezikovnih slengov.
Kako so o ljubezni razmišljali pred stoletji?
Filozofinja Katarina Majerhold svoje delo Ljubezen skozi zgodovino opisuje kot strokovno knjigo, ki je ni omejila le na filozofijo, ampak se je v njej dotaknila tudi umetnosti in znanosti. Ta knjiga po njenih besedah predstavlja zahodne koncepte ljubezni, in sicer kako so različni misleci temo ljubezni predstavljali skozi zgodovino. V knjigi je želela pokazati, da so nekateri koncepti v zgodovini edinstveni, drugi se nadgrajujejo in reformirajo. Na koncu ni želela ostati samo v zgodovini, zato je dodala še znanstveni pogled na ljubezen.
50 pesmi o prestopu iz otroštva v mladost
Delo Kako postati človek, ki ga podpisuje pesnik in esejist Aleš Debeljak, so pesmi o otroštvu, o zgodbi dečka, ki odrašča v mladeniča, iz dneva v dan. Gre za 50 pesmi, ki so po besedah avtorja Debeljaka posebna novost, saj sta pri nastajanju knjige sodelovala pisatelj in oblikovalka Tanja Radež. Šlo je za integralen proces spremembe v ilustracijah in besedilu, saj je avtor izstopil iz ustaljenih okvirov in stopil v dialog z oblikovalko. Delo je preplet fikcije in avtobiografije, hkrati pa posega v zakladnico ljudskih modrosti. Mnogo pesmi je napisanih v dramatičnem sedanjiku. Pri tem se ne izogiba uličnemu jeziku in uporablja tudi popačenke. V knjigi skuša zaobjeti totaliteto sveta v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja z nekaterimi filmi, serijami, stripi ter knjigami svetovne književnosti.
Modernistični roman o duhu medvojnega časa
Roman Ginster Siegfrieda Kracauerja iz leta 1928 je po besedah prevajalca Slava Šerca izredno prefinjeno prepletena avtobiografija s fikcijo. Na ozadju prve svetovne vojne pisatelj pripoveduje zgodbo protagonista, ki išče svojo vlogo v družbi. Šerc je poudaril, da gre za neke vrste modernistični roman iščočega junaka s transcendentalno brezdomskostjo. Roman dobro izraža duha medvojnega časa.
Kako doba digitalnih medijev vpliva na naše duše?
Spreminjanje naše besedilne zavesti Adriaana van der Weela je knjiga o nevidni civilizacijski spremembi. Pripoveduje zgodbo o tem, kako različne komunikacijske tehnologije vsiljujejo različne oblike izražanja, oblikovanja informacij in komuniciranja, s čimer posredno vplivajo na to, kako dojemamo svoje bližnje in svet okoli nas. Po besedah profesorja na ljubljanski filozofski fakulteti Miha Kovača poskuša avtor razumeti spremembo, ki se nam je zgodila s pojavom digitalnih medijev in svetovnega spleta. Ob tem pa tudi, kaj se je s tem prehodom zgodilo z našimi možgani, dušami in srci. Delo pokaže, da je bila tiskana knjiga v zadnjih petsto letih ena osrednjih komunikacijskih tehnologij. Pojav digitalne tehnologije pa je njen osrednji položaj postavil pod vprašaj, zaradi česar danes živimo v bistveno bolj prevratnih in nepredvidljivih časih.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje