Kot sta zapisala v javnem pozivu ministru za kulturo Vasku Simonitiju, zakon namreč določa, da svet sestavlja sedem članov; tri predstavnike vlade, preostali štirje člani pa so izbrani med uglednimi avtorji, znanstveniki in nosilci razvoja na področju knjige, izmed katerih po enega predlagajo Društvo slovenskih pisateljev, Društvo slovenskih književnih prevajalcev, SAZU in univerze.
Širca in Lainšček: Napačno zastavljen razpis
Medtem ko je vlada že določila tri predstavnike vlade, ki bodo v prihodnjih petih letih sestavljali svet agencije za knjigo, ter upoštevala predloge SAZU-ja, Društva slovenskih pisateljev in Društva slovenskih književnih prevajalcev, ki so predlagali še tri člane sveta, pa manjka zdaj še sedmi član. Ta bi moral biti imenovan na predlog štirih slovenskih univerz, ki po mnenju ministrstva v zahtevanem roku niso predlagale nobenega kandidata. S tem se ne strinjata Lainšček in Širčeva (Zares), ki trdita, da so univerze podale dva predloga za člana sveta, ne pa skupnega. Podpisnika opažata ključno napako ministrstva za kulturo pri novem razpisu, ki ga je objavilo 12. julija, saj naj bi to pozivalo "zainteresirano javnost" (in ne slovenskih univerz), da zapolnijo prosti sedež v svetu Agencije.
"Ministrstvo se je torej pri oblikovanju sveta agencije izognilo predstavniku slovenskih univerz kot članu sveta Agencije, zato te ne bodo imele svojega zastopnika. To pa je nedvomno v nasprotju z zakonom, ki pravi, da mora biti en član sveta imenovan na predlog univerz," še piše v javnem pozivu.
Zato Simonitija pozivajo, da takoj popravi "storjeno napako" in v svet agencije za knjigo imenuje predstavnika univerz, tako kot veleva zakon. Pri tem pa poudarjajo, da je pomembno predvsem to, da se zagotovi spoštovanje zakona in kolikor mogoče neodvisno in avtonomno delovanje agencije za knjigo.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje