Urugvajska pisateljica in pesnica se slovesnosti sicer ni udeležila, ampak je njen govor prebrala argentinska igralka Cecila Roth, ki je v imenu književnice tudi sprejela nagrado.
Letošnja lavreatka je priložnost izkoristila predvsem za to, da spomni na grozote, ki se dogajajo v Ukrajini. "Lahko bi zapisala najbolj hvaležne besede, a ne bi rešile tistih, ki umirajo zaradi bomb in raket v civilizirani Evropi," je zapisala uvodoma.
"Včasih strah zamegli moj duh, da bosta zlo in nasilje stalnica človeškega obstoja in da bo boj med dobrim in zlim trajal večno. Razlogi za vojne so vedno isti; sla po oblasti in ekonomski pohlep. Nekaj tipično moškega," poudarja.
80-letna Cristina Peri Rossi, ena najbolj znanih sodobnih pisateljic Latinske Amerike, dobro ve, kaj pomeni nasilje. Leta 1972 je zaradi naraščajočega nasilja in grozeče vojaške diktature zapustila Urugvaj in se zatekla v Španijo, kjer živi vse od izgnanstva.
Cristina Peri Rossi "se v svojih delih ukvarja z razčlenjevanjem kompleksne, protislovne človeške narave in se hkrati odkrito postavlja na stran ranljivih in neenakopravno obravnavanih skupin", je novembra lani ob vesti o nagrajenki zapisal urednik zbirke Aleph pri Centru za slovensko književnost Brane Mozetič. Dodal je, da so teme, ki tvorijo jedro nagrajenkinega ustvarjanja, iskanje besedne prosojnosti, potovanja, eksil, erotika, muke in užitki ljubezni, telo ženske, obsojanje režima, domotožje in samota.
Pisateljica, ki se je uveljavila kot glas svoje generacije, je med drugim poznana po romanih Knjiga mojih bratrancev (1969), prvem delu, ki je odkrito pripovedovalo o gverili Gibanja narodne osvoboditve Tupamaros v Urugvaju, in Ladja norcev (1984), ki je alegorija izgnanstva. Podpisala je vrsto pesniške zbirke, med katerimi so najbolj znane Evohe, Diaspora, Stanje izgnanstva, Strategije želje in Playstation. V slovenščini so njene izbrane pesmi z naslovom Valovi izšle lani v zbirki Aleph pri Centru za slovensko književnost.
Cervantesova nagrada velja za najpomembnejšo literarno nagrado v špansko govorečem svetu. Dobitnik prejme s priznanjem tudi 125.000 evrov. Nagrado podeljuje špansko ministrstvo za kulturo od leta 1976. Med dosedanjimi dobitniki Cervantesove nagrade so Jorge Luis Borges, Alejo Carpentier, Rafael Alberti, Octavio Paz, Carlos Fuentes, Camilo Jose Cela, Ana María Matute in Juan Goytisolo Nagrada.
Rossi je šele šesta ženska, ki je prejela Cervantesovo nagrado. Nagrado so podelili 22. aprila, dan pred obletnico smrti enega največjih španskih literarnih avtorjev – Miguela de Cervantesa, po katerem nosi priznanje tudi ime.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje