Avtorica je ob nominaciji dejala, da bo "roman, prežet z lokalnim, lahko preveril, ali se v njem zrcalijo tudi svetovne sile". Nagrado Evropske unije za književnost je sicer prejel danski pisatelj Theis Ørntoft za roman Jordisk (Worldly), "epsko zgodbo o počasnem zatonu Zahoda in predvsem o treh generacijah družine, ki je skozi prostor in čas povezana na načine, ki se jih še sami ne zavedajo".
Univerzalna problematika
Kot je ob prejemu priznanja, ki so ga podelili v četrtek ob glavni nagradi Evropske unije za književnost, zapisal glavni urednik Cankarjeve založbe Aljoša Harlamov, so v založbi ponosni, da je roman navdušil tudi mednarodno komisijo.
"Roman Na Klancu je od izida nagovoril številne slovenske bralke in bralce, tako s temo prevpraševanja 'bitke med spoloma' kot z ekološko temo. Verjamemo, da so to vprašanja in problemi, s katerimi se ukvarjata celotna Evropa in svet, ter da bo posebna omemba komisije nagrade EU-ja za književnost povečala zanimanje za knjigo tudi zunaj naših meja, s čimer bo slovenski roman pripomogel tudi k širši, še kako pomembni debati," je poudaril Harlamov.
Tina Vrščaj je za roman Na Klancu prejela že nagrado modra ptica 2022. Družinski in ljubezenski roman je izpisan v številnih, bolj ali manj natančno skiciranih prizorih, predvsem pa v dinamičnih dialogih, ki čas dogajanja zgodbe trdno umeščajo v sedanjost, morda pa že tudi bližnjo prihodnost.
V ospredju je odnos med Evo in Gregorjem, ki z dvema deklicama živita na Klancu, precej odrezana od sveta, in ki počasi spoznavata, da se njune temeljne vrednote in odnos do sveta ne ujemajo povsem. Eva skuša živeti življenje mimo sodobnih tehnologij in okoljsko zavedno, hkrati pa si želi poiskati službo, da bi prispevala v vse bolj prazen družinski proračun. Toda v svojem poskusu preseganja egoizma navzven deluje čudaška, vse bolj se odtujuje tudi od partnerja. Roman z veščim prepletom intimnih in družbenih tem in motivov – ekologija, kritika družbenih omrežij, prevpraševanje odnosov med spoli, vprašanja materinskosti – zadene v samo bistvo današnjega časa in odnosov; hkrati pa, kot so zapisali pri založbi, s svojo strukturo deluje izredno razgibano, dramatično, že skoraj filmsko.
Tina Vrščaj je pisateljica, literarna kritičarka in prevajalka. Pred pričujočim romanom se je podpisala že pod romana Zataknjena v pomladi (2010) in Odradek (2012). V zbirki Čebelica je leta 2017 izšla njena pravljica za otroke Plah, plašen, najplašnejši Tapatapata, v letu 2018 pri Cankarjevi založbi zbirka kratkih zgodb Plašč, leta 2021 pa pri Mladinski knjigi knjiga za otroke Balabuga!.
Poleg nagrajenca še pet častnih omemb
Posebne omembe so bila poleg romana Tine Vrščaj deležna še dela, ki so jih ustvarili Todora Todorova (Bolgarija), Deniza Utluja (Nemčija), Maríe Elisabet Bragadottir (Islandija) in Sholeh Rezazadeh (Nizozemska).
Nagrada Evropske unije za književnost je priznanje obetavnim avtorjem leposlovja iz Evropske unije in zunaj nje. V triletnih ciklih tako počastijo 41 izjemnih novih literarnih talentov iz 41 držav, ki sodelujejo v programu Ustvarjalna Evropa Evropske unije, so še sporočili iz Cankarjeve založbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje