Atticus Finch, antologijski lik odvetnika na lovu za pravico, je v težko pričakovanem romanu, ki je bil menda napisan še pred klasiko Ne ubijaj slavca, prikazan kot rasist in zagovornik segregacije. "To je zgodba o rušenju idolov s piedestalov," je v eni izmed prvih recenzij zapisal novinar Wall Street Journala. New York Times dodaja, da bi razkritje lahko "preoblikovalo zapuščino gospe Lee". "Upodobitev Atticusa v Watchmanu botruje precej moteči izkušnji za bralca, še posebej oboževalci "Slavca" bodo zmedeni. Kako se lahko svetniški Atticus, ki je na začetku knjige opisovan z enakimi pridevniki kot v prejšnjem romanu, izkaže za rasista?"
Naj spomnimo
Navdih za zaplet romana Ne ubijaj slavca in njegove like je Leejeva črpala iz opažanj svoje družine in sosedov, pa tudi dogodka v bližini njenega domačega kraja iz leta 1936, ko je imela deset let. Roman je topel in humoren, pa čeprav se ukvarja z resnimi temami, kot sta posilstvo in rasna neenakost. Gre namreč za zgodbo o odvetniku Atticusu Finchu (očetu pripovedovalke Scout), ki brani temnopoltega moškega, po krivem obtoženega posilstva belke.
Po tem portretu rasizma na ameriškem jugu, ki je pisateljici prinesel Pulitzerjevo nagrado, so posneli tudi film z Gregoryjem Peckom v glavni vlogi; ekranizacija je dokončno zacementirala lik Fincha kot absolutnega pozitivca. (V romanu, ki je pravkar izšel, pa 70-letni Atticus svojo hčerko sprašuje: "Hočeš gomile črnuhov po naših šolah, cerkvah in v gledališčih? Jih hočeš v našem svetu?")
Petdeseta leta v Alabami
V romanu Go Set a Watchman, ki je postavljen v petdeseta leta 20. stoletja, spoznamo zdaj že odraslo Scout, torej Jean Louise Finch, ki iz New Yorka v rodno Alabamo potuje na obisk k svojemu bolehnemu očetu, Atticusu. Knjiga se večinoma ukvarja z odnosom med hčerjo in očetom ter z njegovim svetovnim nazorom, obenem pa razgali tudi pripovedovalkin odnos do njenega rojstnega kraja, kjer so odnosi med rasama morda še bolj napeti kot v "Slavcu".
Grenka streznitev
New York Times roman opiše kot "streznjen odgovor na sijoči idealizem Slavca". "Za milijone bralcev, ki jim je roman ljub, bo Go Set a Watchman preizkus njihove strpnosti in sposobnosti odpuščanja. (...) Na višku svojega besa Jean Louise svojemu očetu zabrusi: 'Ogoljufal si me na neizrekljiv način.' Prepričana sem, da se bo marsikdo ob branju tega romana počutil enako."
Pisateljica vztrajala pri tej različici
Pri založbi so v izjavi za javnost posebej poudarili, da je Harper Lee vztrajala pri "objavi romana v točno taki obliki, kot je bil napisan, brez uredniških posegov". "Vprašanje rasizma Atticusa Fincha je eden izmed ključnih elementov tega romana, a ga je treba interpretirati v kontekstu širših moralnih tem, ki jih načenja roman."
"Osrednji konflikt romana je notranji boj Jean Louise, ki se mora nekako soočiti z likom očeta, ki ni človek, za kakršnega ga je imela," piše Los Angeles Times. "To seveda spremeni naše videnje Atticusa, drugače ne gre. Seveda pa vse skupaj dodatno zaplete še podatek, da je bil ta roman napisan kot zgodnja različica knjige Ne ubijaj slavca."
Knjiga, iz katere se je rodil danes kultni roman
Recenzentka USA Today se strinja: "Kontekst je ključnega pomena in tukaj se je treba zavedati, da je bil "Watchman" šele prvi poskus, ki ga je pisateljica pustila ob strani, ko ji je urednik predlagal, naj se raje razpiše o Scoutinem otroštvu v Alabami." Ocena knjigo opiše kot "časovno kapsulo iz zelo težavnega obdobja na Jugu". "Težko je videti velikega, svetniškega Atticusa v tej nizkotni obliki. Toda če knjigo vzameš kot laboratorij mlade pisateljice, nudi dragocen vpogled v radodaren, kompleksni um ene izmed najpomembnejših ameriških avtoric."
Prehitela Harryja Potterja
Knjiga, ki bo izšla v prihodnjem tednu, natančneje 14. julija, je že najbolje prodajana knjiga na Amazonu. Po številu prednaročil pa je premagala tudi sedmo oziroma zadnjo knjigo pisateljice J. K. Rowling o Harryju Potterju iz leta 2007, naslovljeno Harry Potter and the Deathly Hallows (slov. Harry Potter in Svetinje smrti).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje