Žiranti so v Svetinovi zbirki prepoznali kompleksno poezijo, ki ne zahteva učenega bralca, ampak nagovarja vsakogar, ki se je pripravljen prepustiti pesnikovim besedam in "po njihovih navodilih" oblikovati podobe v svoji domišljiji.
Zavedanje, kje pravzaprav živimoPo besedah predsednice žirije Irene Novak Popov - pod njenim "nadzorom" sta o nagrajencu odločala še Peter Kolšek in Marjan Pungartnik - je Lesbos Svetinovo vračanje k čutnosti telesa in doživljanja ljubezni do vsega okoli nas. S svojo čustveno poezijo naj bi prebiranje pesmi iz zbirke Lesbos pomagalo bralcu bolj občutljivo zaznavati realnost okoli sebe in jo tudi natančneje izražati.
Raziskovanje nasprotnih polov
Ivo Svetina je v svoji zadnji zbirki uspel dokazati izjemno obvladovanje vrednostnega izražanja. V večplastni poeziji se lahko tako bralec poglobi v raziskovanje delitev in razlik med angelsko in živalsko naravo človeka, med sedanjostjo in spominom na preteklost, med sodobnostjo in antiko, med minljivostjo realnega in trajnostjo umetniškega obstoja.
Ivo Svetina je na večeru poezije prejel še eno priznanje. To je listina Mestne občine Celje.
(Ne)obvladljivo število zbirk
Delo letošnje žirije je bilo zelo naporno, saj je med junijem 2004 in junijem 2005 v Sloveniji izšlo kar 386 naslovov domače poezije za odrasle. Ostali 4 finalisti so bili še Aleš Šteger za zbirko Knjiga reči, Primož Čučnik za zbirko Nova okna, Maja Vidmar za zbirko Pristnost in Peter Semolič za zbirko Barjanski ognji, ki se jim tokrat ni uspelo pridružiti poetom, ki so v prejšnjih 8 letih osvojili vrh slovenske poezije.
Pred Ivom Svetino so Veronikino nagrado osvojili Iztok Osojnik (1997), Aleš Šteger (1998), Josip Osti (1999), Ciril Zlobec in Marjan Strojan (2000), Milan Jesih (2001), Miklavž Komel (2002), Milan Dekleva (2003) in Erika Vouk (2004).
Zlatnik za Cirila Zlobca
Organizator prireditve Daj mi utrinek, potem bo že šlo, na kateri so ovenčali letošnjega Veronikinega lavreata, Fit media je letos prvič podelil tudi zlatnik poezije. Za izjemen prispevek k razvoju slovenske poezije, literature in slovenskega jezika ga je prejel Ciril Zlobec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje