"Verjamem, da je treba to zgodbo povedati prihodnjim generacijam, da se takšne stvari ne bi ponovile," je dejala borka za odpravo diskriminatornega režima. Knjiga 491 Days: Prisoner number 1323/69 temelji na dnevniku, ki ga je Winnie Madikizela-Mandela pisala v zaporu med 12. majem 1969 in 14. septembrom 1970, v njej pa so objavljena tudi pisma, ki si jih je izmenjavala s svojim nekdanjim možem.
"V samici je huje kot na vsakem prisilnem delu," se spominja Winnie. "Ko se raztegneš, se tvoje roke dotaknejo zidov. Ponižan si v nikogar."
Dnevnik je Winnie Madikizela-Mandela odvetnica sicer vrnila po 41 letih, avtorica pa pravi, da ji je ponovno branje priklicalo boleče spomine na težave, ki jih je morala preživeti njena družina. "Naenkrat sem lahko prebrala samo en odstavek."
Winnie in Nelson Mandela sta se ločila leta 1996, dve leti zatem, ko je Mandela postal prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike; ločeno sta sicer živela že od leta 1992.
"Mati naroda", a ne brez madeža
Avtorico doma nekateri še vedno obravnavajo za "mater naroda", čeprav so jo obtožili vpletenosti v smrti aktivistov na predvečer konca apartheida, desetletje pozneje pa so jo obsodili še zaradi korupcije.
Tisti drugi film o Mandeli
Če ste najverjetneje že slišali za biografski film Mandela: Long Walk to Freedom, v katerem južnoafriškega voditelja igra Idris Elba in ki v kinematografe prihaja to jesen, pa se precej manj govori o nekem drugem projektu: vse kaže, da bo prav tako septembra "udaril" še en film, rahlo brez domišljije naslovljeni Winnie Mandela. Režiral ga je Darrell J. Roodt (Joči, ljubljena dežela), vzpon in kariero Nelsona Mandele - tukaj ga igra Terrence Howard - pa bomo lahko spremljali skozi Winniejine (Jennifer Hudson) oči. Po napovedniku sodeč bomo priča klasični filmski biografiji, ki se osredotoča predvsem na ljubezensko razmerje, manj pa na "občutljive teme", zaradi katerih je bila Winnie v svojih poznejših letih deležna tolikšne kritike.
Film, ki je bil dokončan in premierno na nekaj festivalih predvajan že pred časom, je imel težave z iskanjem distributerjev. Razlog za to verjetno tiči predvsem v večinoma negativnih recenzijah. Guardian je Winnie Mandela opisal kot "pocukrano, izrazito epizodično in selektivno zadevščino, ki se odvija kot kak televizijski film".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje