Rolling Stones trenutno koncertirajo po Evropi. Richards je še vedno ljubljenec občinstva, a 

njegov nerazločni govor, napake pri igranju in artritični sklepi pričajo o njegovih divjih poteh v preteklosti. Foto: Reuters
Rolling Stones trenutno koncertirajo po Evropi. Richards je še vedno ljubljenec občinstva, a njegov nerazločni govor, napake pri igranju in artritični sklepi pričajo o njegovih divjih poteh v preteklosti. Foto: Reuters
Rolling Stones
Rif za uspešnico (I Can't Get No) Satisfaction se je Richardsu menda pojavil kar v sanjah. Podpisal se je tudi pod skladbe Ruby Tuesday, Gimme Shelter in Angie. Foto: EPA
Keith Richards
Richards je znan po tem, da jezika ne zna držati za zobmi. Pred kratkim je bil na primer v nemilosti svoje lastne družine, ko je izjavil, da je posnifal pepel svojega mrtvega očeta. Foto: EPA

Po tednih ugibanj in vse višjih ponudbah konkurenčnih založnikov, ki so si želeli zagotoviti pravice do zgodbe kitarista legendarnih Rolling Stonesov, je pogodbo z Richardsom uspelo skleniti newyorški založbi Little, Brown and Co.

Predstavnik založbe pravi, da je Richards že skoraj petdeset let "skuliran v središču orkana", njegova zgodba pa bo "v njegovih lastnih besedah - o skupini, pesmih, turnejah, življenju - najbolj pričakovana knjiga, ki bo kdaj prišla iz posvečenih prostorov rock'n'rolla".

Sedem milijonov ameriških zelencev je zares zajetna vsota za glasbeno biografijo, ki ponavadi niso ravno prodajne uspešnice. Legendarnemu kitaristu Ericu Claptonu je na primer uspelo iztržiti "borih" pet milijonov za predujem.

Keith ima luknje v spominu
Spomine 63-letnega veterana bo zapisal novinar Sunday Timesa James Fox, ki se bo Richardsu najverjetneje tudi pomagal spomniti pomembnejših dogodkov. Kot je znano, je Richards že v 90. letih prejšnjega stoletja dobil čeden predujem za avtobiografijo, ki pa ga je moral nato vrniti, saj se ni mogel spomniti dovolj, da bi napolnil knjigo.

A Richards ne bo prvi "Rolling Stone" z lastno knjigo spominov. Prehitel ga je Bill Wyman, ki je leta 1990 izdal avtobiografijo Stone Alone. Tudi Mick Jagger je začel pisati svojo življenjsko zgodbo, a se je pisanja kmalu naveličal in zamisel opustil.

Od sramežljivca v cerkvenem zboru do "rockdinozavra"
Richards, čigar strast po ohranjanju glasbene dediščine Muddyja Watersa in Chucka Berryja je skoraj zasenčila njegova nepotešljiva želja po mamiliih, je bil sramežljiv in razvajen edinec matere samohranilke. V zboru je prepeval, dokler ni mutiral, nato pa se je prelevil v mladoletnega prestopnika. Z otroškim prijateljem Mickom Jaggerjem sta leta 1962 ustanovila skupino The Rollling Stones, ostalo pa je zgodovina.

Večino 70. let je Richards preživel v heroinski omami in se nato otresel odvisnosti (do neke mere), ko mu je grozila daljša zaporna kazen po aretaciji v Kanadi leta 1977.