Dokumentarna opera Dolgočasne ovce, ki spreminjajo svet bo premiero doživela drevi ob 18. uri na več prizoriščih Kulturne četrti Minoriti v Mariboru.

Plesalec Gregor Luštek in igralec Gregor Zorc. Foto: Carmina Slovenica/DSP
Plesalec Gregor Luštek in igralec Gregor Zorc. Foto: Carmina Slovenica/DSP

Po besedah avtorice idejne zasnove Karmine Šilec, ki je tudi oblikovalka prostora, glasbe in besedila, gre za dokumentarno opero, kjer je "nekaj zvoka in glasbe, torej glasbeni del, potem pa so tu še gledališki eseji, kjer sodeluje več predavateljev z različnih področij – zgodovine, biologije, filozofije, religije, umetnostne zgodovine. Vsak ima svoj vstop v to temo in v te gledališke eseje se potem vključujejo performerji, gledališki igralci, plesalci, glasbeniki. Skratka, vse je na neki način prepleteno, da zajamemo najširši mogoči vidik pogleda na žival, ki je močno vplivala na našo zgodovino."

Karmina Šilec (1967). Foto: Carmina Slovenica/Iztok Bončina
Karmina Šilec (1967). Foto: Carmina Slovenica/Iztok Bončina

Kolikšen je vpliv ovac na človeštvo?
Kot je poudarila, so ovce bistvene za človeški razvoj. "Med živalmi je ovca najmočneje vplivala na življenje ljudi. Ključna v človekovi zgodovini nas ta izjemna žival hrani, zdravi, oblači, nam pomaga do blaginje in bede, graditi imperije in pustošiti krajine, urejati dom in odkrivati nove celine, graditi mesta ter ustvarjati umetnine."

Zbirka OVIS, del katere je ta dokumentarna opera, daje ovcam priložnost, da povedo svojo zgodbo. "Raziskuje, kako močno so ovce vplivale na človeštvo in naravo, od kod so prišle in česa izjemnega smo se ljudje od njih naučili. Uspeh ali neuspeh civilizacij je bil odvisen od ovac. Njihova vloga v prehrani je človeka biološko spremenila, pomembne so v sodobni medicini, znanosti, gospodarstvu in industriji, v številnih kulturah nosijo velik simbolni pomen," je še dejala Šilec. Zbirka OVIS zajema torej še druga dela na temo ovce, tema se pojavi tako rekoč v več agregatnih stanjih. Poleg dokumentarne opere med drugim "zajema še knjigo in podprojekt, ki se mu reče Točka dostopa, kjer so pripovedi, vezane na ovco, narejene kot geolokacijske inštalacije".

Glede izvedbe dokumentarne opere na več lokacijah po mariborski Kulturni četrti Minoriti je Karmina Šilec pojasnila: "Najprej pridemo v minoritsko cerkev, kjer je zvočna inštalacija z zvoki ovc. Potem se občinstvo preseli v veliko dvorano lutkovnega gledališča, kjer sta nova scenografija in prvo predavanje domačega predavatelja o zgodovini imperializma. Zatem se prek videa javi predavatelj iz tujine, in ko se to predavanje konča, gremo spet vsi nazaj v cerkev, kjer nas pričaka redovnica biblicistka in predstavi svoj vidik. V bistvu se ves čas gibamo med prostori, v Sodnem stolpu se na primer odpre razstava muzeja ovce."

Dokumentarna opera je del širšega projekta OVIS, zamišljenega kot platno, na katerem se projicira zgodovina sveta skozi ovco. Foto: Carmina Slovenica
Dokumentarna opera je del širšega projekta OVIS, zamišljenega kot platno, na katerem se projicira zgodovina sveta skozi ovco. Foto: Carmina Slovenica

V projektu OVIS sodelujejo: politična sociologinja Samantha Balaton Chrimes, umetnostna zgodovinarka Marjeta Ciglenečki, filozof Mladen Dolar, zgodovinar Andrej Hozjan, antropolog in umetnik Lochlann Jain, filozofinja in aktivistka za pravice živali Teja Brooks Pribac, mikrobiologinja Maja Rupnik, raziskovalni zgodovinar Juan Manuel Tebes ter biblicistka Terezija Snežna Vrečko.

Vključeni so še: igralca Minca Lorenci in Gregor Zorc, plesalec Gregor Luštek, glasbenik Andrej Fon, pevke Jasmina Črnčič, Eva Germ in Mojca Borko ter Projektni zbor CHOREGIE.

Pod glasbo se ob Karmini Šilec podpisujeta Henry Purcell in Samuel Barber, Dorian Šilec Petek je avtor izvedbene zasnove, oblikovalec prostora, videa in svetlobe, Danilo Ženko oblikovalec zvoka ter Andrej Hajdinjak oblikovalec svetlobe.

Dokumentarna opera Karmine Šilec OVIS – Dolgočasne ovce, ki spreminjajo svet
Premiera dokumentarne opere Carmine Slovenice