Predstavljajo ga na razstavi, ki jo danes odpirajo v Vodnem stolpu na mariborskem Lentu. Razstava z naslovom Vino na meji / Vino na granici je, kot pove naslov, posvečena vinu, ki močno zaznamuje življenje na območju, ki ga geografsko pokrivajo sodelujoče kulturne institucije.
Razstavo so pripravili Pokrajinski arhiv Maribor, Zgodovinski arhiv Celje, Zgodovinski arhiv Ptuj, Državni arhiv za Medžimurje, Državni arhiv v Varaždinu in Državni arhiv v Zagrebu.
Postavitev obravnava vino s sledenjem poglavjem pesmi kantavtorja Tomaža Pengova Rodovnik vina (Iz zemlje gre v trto, Iz trte gre v grozdje, Iz grozdja gre v sode, Iz sodov gre v flaše, Iz flaše gre v glažke, Iz glažkov gre v glave). Poglavja, ki sledijo verzom pesmi, so deloma prilagojena, včasih pa tudi razširjena. Tako se denimo ob koncu dotaknejo na negativne posledice pitja alkohola. S tem želijo kontekst promocije vinske kulture razširiti v raznolike družbene učinke in odpreti polje razumevanja vinske kulture, "saj se slednja, vsaj skozi arhivsko gradivo nikoli ne konča le pri prodaji ali spremljavi vina v gastronomiji".
Na ogled so različni tipi arhivskega gradiva, od spisovnega gradiva upravnih, pravosodnih, gospodarskih, cerkvenih in zasebnih fondov do raznih tiskovin, geografskih kart, razglednic, fotografij na različnih nosilcih, vse v več jezikih, pisavah in medsebojnih kombinacijah.
Tudi poznavalcem nepoznano gradivo
Predstavljeno gradivo obsega približno 150 kosov arhivskega gradiva, vse od starih srednjeveških listin do sodobnih virov. Kot so poudarili v Pokrajinskem arhivu Maribor, je od najstarejšega predstavljenega gradiva minilo skoraj 600 let – gre za listino iz leta 1436. Kot dodajajo, je velika večina predstavljenega gradiva še nepoznana tudi poznavalcem, saj je tokrat prvič javno objavljena.
Razstava je del spremljevalnega programa martinovanja v Mariboru in bo na ogled do 21. novembra.
Nov projekt dolgoletnega sodelovanja
Skupina šestih arhivov s projektom Vino na meji / Vino na granici nadaljuje pred leti začeto sodelovanje s projektoma Mesta in trgi ob hrvaško-štajerski meji / Gradovi i trgovišta uz hrvatsko-štajersku granicu (2012) ter Z vlakom čez mejo / Vlakom preko granice (2015).
Kot da meje ni
"Inovativen pristop arhivov se prepoznava predvsem v konceptu, da arhivi v projektih umeščajo arhivsko gradivo v kontekst enotnega obmejnega prostora. Projekte arhivi vodijo in poskušajo prezentirati na način, kot da meje ni. Prav v nasprotju s tem, kar je prinesla nova situacija, ko je meja znova postala zelo zaznavna," sporočajo. Ob projektu poudarjajo, da so ljudje z obeh strani meje v preteklosti delovali vedno povezano, prepleteno in prijateljsko. Prehajanje meje je bilo del vsakdanjika in meja na življenje ni imela velikega vpliva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje