"Če prisluhnemo zgodbam, ki jih kažejo oblike njihovih grobov, sestave njihovih grobnih pridatkov in obredi njihovega pokopavanja, nam njihova smrt lahko nazorno pokaže veliko tudi o njihovem življenju, predvsem pa lahko pojasni številne družbene vloge, ki so jih imele ženske v prazgodovinskih družbah," so zapisali ob razstavi.
S preučevanjem izvora in okrasa predmetov, najdenih v grobovih, ne sledimo več zgolj trgovskim in kulturnim stikom na dolge razdalje med prazgodovinskimi skupnostmi, ampak počasi spoznavamo želje in odločitve posameznikov ter posameznic, ki so te predmete zbirali, jih občudovali in se z njimi razkazovali.
To niso bili pasivni akterji zgodovinskih sprememb, bili so osebe z željami in odločitvami; bili so povezani in poučeni o novostih, modi ter inovacijah; bili so aktivno vključeni v potovanje predmetov in idej znotraj prazgodovinske Evrope, ko sta bronasta doba in keltski svet povezala vse konce ter kraje.
Razstava je nastala v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, Fakulteto za humanistične študije in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Centrom za preventivno arheologijo.
Na ogled bo do 31. avgusta 2022.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje