V zadnjem dogodku festivala pogovorov (re)programiranje se bo Eyal Weizman, ustanovitelj raziskovalne agencije Forensic Architecture, z novinarko Marto Peirano pogovarjal o novem žanru novinarskih postopkov in praksah, ki se pod vzdevkom Investigative Commons skušajo zoperstaviti dezinformacijskemu stroju "protidejstvenih" neofašističnih skupin s socializacijo razvoja in uporabe protiforenzičnih dokazov.
"V informacijskem ekosistemu, ki ga definirajo hitrost, izkoriščanje, nepreglednost in neenakost, resnica skoraj ne uspeva. Toda novinarstvo ni ogroženo, le dogaja se nekje drugje," so zapisali.
Eyal Weizman je ustanovil raziskovalno agencijo Forensic Architecture, da bi preizkusil metodologijo za analizo okupacije Gaze kot kraja zločina z uporabo stavb kot prič, satelitskih podatkov kot dokazov ter modelov in umetne inteligence kot orodij za testiranje in preverjanje novih hipotez.
"Ta vaja protiforenzike je bila z leti ponovljena in izboljšana, da bi zagotovila nove dokaze proti uradnim pripovedim na mednarodnih sodiščih za človekove pravice. Spodbudila je tudi nov žanr novinarskih postopkov in skupnost praks, ki se pod vzdevkom Investigative Commons poskušajo zoperstaviti dezinformacijskemu stroju “protidejstvenih” neofašističnih skupin s socializacijo razvoja in uporabe “protiforenzičnih” dokazov," so še zapisali pri Aksiomi.
Pogovor bodo prenašali na spletni strani projekta ter preko Facebooka. V studiu se bodo kot posebni gostje pridružili arhitekt Matevž Čelik, umetnik in raziskovalec Marko Peljhan in novinarka Urška Henigman. Med dogodkom bo potekal tudi v klepet v živo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje