Razstava poudarja vlogo ameriškega generala Georgea Pattona, ki je ob koncu druge svetovne vojne rešil nekaj znamenitih konjev, ki so našli svojo pot nazaj v Lipico. Nacisti so namreč leta 1943 iz Lipice ukradli lipicance in jih preselili na Češko, Patton pa je v okviru vojaške operacije Kavboj pred sklepnimi boji leta 1945 rešil približno 1000 konjev, med njimi tudi lipicance, od katerih se jih je le 11 vrnilo v Lipico šele leta 1947.
"Razstavo smo pripravili ne le zato, ker so lipicanci eden naših najpomembnejših nacionalnih kulturnih zakladov, ampak tudi zato, ker osvetljujejo del zgodovine slovensko-ameriških odnosov, ki morda širši javnosti ni tako dobro znan," so pojasnili na veleposlaništvu.
"Da lahko danes slovenska in svetovna javnost uživata v konjeniških doživetjih v eni najstarejših kobilarn v Evropi, je tudi posledica odločnosti ameriškega generala Pattona, ki je omogočil, da se je del črede vrnil v matično kobilarno," je med drugim dejal veleposlanik Iztok Mirošič, ki je sprejem ob odprtju razstave gostil skupaj z brigadirjem Klemnom Medjo. Oprtje razstave je pospremil koncert violinistke Agate Miklavc, koncertne mojstrice pri zasedbah Georgetown Chorale in Chamber Orchestra ter članice Charleston Symphony Orchestra.
Razstava z lipicanci označuje ključne mejnike slovenske samostojnosti – od leta 1991, ko je bila samostojnost razglašena, prek sprejema v EU in zvezo Nato leta 2004 do predsedovanja EU-ju v letu 2008.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje