Na slavnostni akademiji bo drevi osrednji govornik pisatelj Tone Partljič, v soboto vabijo na tradicionalni pohod po Vorančevi poti, v nedeljo pa na prireditev ob krajevnem prazniku.

S Kuharjevimi dnevi se v Kotljah in okolici spominjajo bratov Kuhar, Alojza, Ivana, Avgusta in Lovra, pa tudi drugih prizadevnih krajanov. Hkrati so Kuharjevi dnevi priložnost za druženje Hotuljcev, kot pravijo krajanom Kotelj.

Med brati Kuhar je širše najbolj poznan pisatelj in politik Lovro Kuhar - Prežihov Voranc (1893–1950). V spomin nanj je nad Kotljami urejen muzej, Prežihova bajta, ki jo upravlja Koroški pokrajinski muzej. Ta med drugim vsako leto ob obletnici pisateljevega rojstva (10. avgusta) pripravi tradicionalno srečanje pri Prežihovi bajti.

V jesenskem času pa v Kotljah in okolici potekajo Kuharjevi dnevi. Organizirajo jih Občina Ravne na Koroškem, ravenska območna izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti, Kulturno društvo Kotlje in tamkajšnja krajevna skupnost. Poleg omenjenih dogodkov v okviru letošnjih Kuharjevih dni bodo v soboto zvečer v večnamenski dvorani praznovali tudi 30 let Lovskega okteta Lovske družine Prežihovo.

Kot v publikaciji Bratje Kuhar, ki jo je ravenski muzej leta 2003 izdal ob 110-letnici rojstva Lovra Kuharja, piše Miroslav Osojnik, so bili "popotniki" trije bratje, Ivan Kuhar pa je moral ostati doma pri ostarelih starših in skrbeti za domačijo. Kljub temu je bil politično dejaven.
Alojz Kuhar je od Prežihovih fantov prvi šel v svet, postal je duhovnik. Bil je tudi politično dejaven med drugo svetovno vojno, nato pa se je posvetil duhovništvu v Londonu in New Yorku, kjer je tudi umrl in je tam pokopan.

V tujini se je za tehnične poklice izobraževal tudi Avgust Kuhar, najmlajši med brati, ki se je leta 1951 vrnil na Koroško in na Ravnah aktivno sodeloval pri obnovi ter duhovni in materialni rasti domačega kraja. Sodeloval je pri ustanavljanju tehniškega muzeja na Ravnah, pisal strokovno literaturo in bil urednik Koroškega fužinarja.