Kot je ob jubilejni stoti izdaji Dokumentov zapisal muzejski svetnik Štefan Vevar, se je prav s to publikacijo šele zares oblikovala slovenska gledališka zgodovina.
Leta 1964 je izšla prva številka Dokumentov Slovenskega gledališkega muzeja, ki je za Knjižnico MGL druga najstarejša gledališka knjižna zbirka na Slovenskem. Dokumenti so nastali iz želje po predstavljanju in interpretiranju zgodovinskega gradiva o gledališču, so zapisali v Slogiju in dodali, da nastajajo že dolga desetletja in na različne načine izpolnjujejo svoje prvotno poslanstvo.
Po njihovih navedbah je do danes izšlo že več kot 80 zvezkov oziroma 105 številk. Več kot 150 avtorjev, med njimi nekateri najuglednejši slovenski umetniki, publicisti in raziskovalci, je s svojimi prispevki, članki ali monografijami ustvarilo temeljno gradivo za gledališko zgodovino, ki ga dopolnjujejo dela, izdana v drugih zbirkah Slovenskega gledališkega muzeja.
Ob okrogli obletnici se na Slogiju spominjajo urednikov, piscev in drugih sodelavcev ter si želijo, da bi Dokumenti Slovenskega gledališkega inštituta, kot se zbirka imenuje zadnjih deset let, tudi v prihodnje prinašali med bralce poglobljene analize preteklega in sodobnega gledališkega ustvarjanja.
Med obravnavanimi temami v Dokumentih so med drugim Dramatično društvo v Ljubljani, Slovenski gledališki konzorcij 1917–1920, začetki slovenske odrske glasbe, jezuitsko gledališče v Ljubljani, škofjeloški pasijon, zgodovina slovenskega baleta in slovenske odrske glasbe, zgodovinski oris vzgoje za gledališko umetnost, partizansko gledališče na osvobojenem ozemlju, prvo slovensko marionetno gledališče in zgodovina posameznih slovenskih gledališč.
Na odprtju razstave bo o pomenu in razvoju zbirke spregovoril prevajalec, publicist in dolgoletni kustos Slovenskega gledališkega inštituta Vevar, ki je bil s publikacijo povezan tudi kot avtor in urednik, o razstavi direktor muzeja Gašper Troha, o bibliografiji Dokumentov, ki je nastala ob tej priložnosti, pa avtorica razstave Katarina Kocijančič.
Razstava bo na ogled do 31. maja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje