Po njegovi zaslugi lahko še danes opazujemo zagrebške znamenitosti, hrvaško pokrajino, predvsem pa vidimo pomembne osebnosti mesta Zagreb.
Razstava, ki jo pripravljajo v sodelovanju Muzeja mesta Zagreb, odpira vrata danes ob 19.00, na ogled pa bo do 5. maja. V medmuzejski izmenjavi prinaša razstava v Slovenijo delo zagrebškega fotografa, jeseni pa bodo v Zagrebu lahko spoznali sicer risarsko delo enega od pomembnih slovenskih pesnikov, dramatikov in prevajalcev – Otona Župančiča.
Ivan Standl (1832–1897), rojen Čeh, je od sredine 60. let 19. stoletja pa vse do smrti v Zagrebu vodil profesionalni atelje. Nosil je naziv "svetlopisca" akademije in deloval kot pooblaščeni sodni fotograf. Fotografiral je tudi za potrebe znanstvenega raziskovanja in različne umetniške predmete. Velja za enega od glavnih kronistov velikega zagrebškega potresa leta 1880 – tudi ti posnetki bodo na ogled, v njih pa lahko prepoznamo analogijo s tistimi, ki so nastali po ljubljanskem potresu leta 1895. Eden najpomembnejših predstavnikov zgodnje fotografije na Hrvaškem je za svoje dolgoletno delovanje in kompleksen opus prejel številne nagrade.
Na razstavi bo mogoče videti portretne fotografije številnih pomembnih osebnosti javnega in kulturnega življenja takratnega Zagreba, naravne lepote, podobe zagrebških znamenitosti in studijske portrete. Razstava v štirih zaokroženih tematskih sklopih predstavlja najbolj reprezentativno gradivo znanih lokalnih zbirk in poskuša pokazati, zakaj ga je Gjuro Szabo, nekdanji ravnatelj Muzeja mesta Zagreb, poimenoval "neprekosljiv zagrebški fotograf".
Gre za delno prilagojeno razstavo, ki so jo kolegi iz Zagreba pripravili in leta 2022 ter 2023 predstavili v Mestnem muzeju Zagreb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje