Namesto tega ga zanima razmislek o posamezniku, ki se mora na vsakem koraku boriti za svoje mesto v svetu.
V Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica je premiero doživela nova postavitev poetične politične drame Antigona. Režiser Luka Marcen je snov črpal iz Antigone Dominika Smoleta, ki je ob izdaji leta 1960 zapisal: "Antigona je tisto, kar človek ve, da bi moral biti."
"Mit o Antigoni, pokončni in pogumni upornici, že od antike naslavlja temeljno vprašanje o nasprotju med nenapisanimi človeškimi zakoni in kodificiranimi zakoni države, med etiko in pravom," so zapisali v SNG Nova Gorica. V sodobnem polariziranem svetu nas po mnenju dramaturga Roka Andresa tovrstne teme zadevajo še toliko bolj, ker nas delijo navidezne ali banalne razlike, ideološki prepadi in duhovna slepota.
Režiser Luka Marcen je v intervjuju z dramaturginjo Ano Kržišnik Blažica povedal, da je eno ključnih izhodišč predstave tudi to, da je dogajalni čas Antigone po koncu vojne. V času, ko si "po eni strani želimo, da bi bilo vse tako, kot je bilo, hkrati pa se mora svet brezkompromisno preoblikovati na vseh ravneh".
Slovenski unikum v svetovni dramatiki
"Prepričan sem, da je slovenska poetična drama unikum, nekaj, kar ni enako ali podobno ničemur iz svetovne dramatike," je še povedal v intervjuju. Poleg Smoleta je navedel še Daneta Zajca in Gregorja Strnišo, za katere meni, da "jim je uspelo na izjemno sugestiven in vabljiv način zapisovati neizrekljive stvari, skozi njih pa prekleto natančno govoriti o realnosti sodobnega trenutka".
Smoletovo Antigono je prvič uprizorilo eksperimentalno gledališče Oder 57 v režiji Francija Križaja. Takoj po krstni uprizoritvi so jo v repertoar sprejeli tudi v ljubljanski in mariborski Drami, kmalu zatem pa še v Zagrebu in Trstu. Zanjo je Smole leta 1961 prejel nagrado festivala Sterijino pozorje za najboljše jugoslovansko gledališko besedilo. Po upokojitvi je prejel še Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
Režiser predstave Luka Marcen je prejemnik dveh študentskih Prešernovih nagrad. Prvo je prejel za avtorsko predstavo Otroci na oblasti, ki je na festivalu FIST leta 2019 prejela grand prix za najboljšo predstavo v celoti. Drugo študentsko Prešernovo nagrado je prejel za uprizoritev Ljudožercev Gregorja Strniše.
Poleg režiserja Marcena in dramaturškega dvojca Kržišnik Blažica in Andres sta pri snovanju predstave med drugim sodelovala scenograf Branko Hojnik in kostumografinja Ana Janc. Igrajo Arna Hadžialjević, Blaž Valič, Jure Kopušar, Bine Matoh k. g., Lara Fortuna in Gorazd Jakomini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje