Kirsten Harms poskuša opero Idomeneo uvrstiti na decembrski spored Nemške opere. Foto: Reuters
Kirsten Harms poskuša opero Idomeneo uvrstiti na decembrski spored Nemške opere. Foto: Reuters
Berlinski škof se sprašuje, zakaj se Hans Neuenfels ni 'spravil' tudi na Jude. Foto: EPA

Kirsten Harms, ki se je prejšnji teden znašla pred obtožbami, da v 'svoji' operni hiši izvaja samocenzuro, je sporočila, da bi opera lahko na spored prišla še pred koncem tega leta, vendar pa bi moral v sodelovanju z mestnimi varnostnimi organi nastati temeljit varnostni načrt, ki bi preprečil morebitni udar teroristov. Predstavnik mestnih oblasti je sporočil, da se policija izdelave varnostnega načrta ne bo lotila, dokler ne bo opera potrdila umestitve predstave na repertoar.



Berlinski škof pove svoje mnenje
Vse bolj pa je jasno, da obglavljeni sveti možje ne motijo le pripadnikov muslimanske vere. Berlinski škof je tako izjavil, da obglavljanje ni nikoli trivialno, tudi če so glave na odru papirnate. Nihče ne sme podcenjevati sporočilne moči podob. Tudi na videz nedolžne podobe in celo šale lahko močno prizadenejo ljudi, ki jim vera pomeni središče življenja. Tudi škof se je strinjal, da bi bilo verjetno najbolje, da bi Nemška opera predstavo uprizorila čim prej, vendar pa bi bilo treba še enkrat razmisliti, ali ne bi morda spremenili zares spornega konca. Škof se tudi sprašuje, zakaj se je režiser odločil na oder postaviti odsekane glave predstavnikov le nekaterih ver, judovske vere, ki pa je prav tako monoteistična kot islam ali krščanstvo, pa Hans Neuenfels ni onečastil.

Prav zaradi te kritične izjave berlinskega škofa velja še enkrat premisliti, ali ni Kirsten Harms nekoliko napačno presodila nemških muslimanov. Ti namreč zoper opero uradno nikoli niso protestirali. Tudi Günter Piening, odgovoren za vprašanja integracije v senatu v Berlinu, je opozoril, da je velika večina muslimanov v Berlinu pa tudi v celotni Nemčiji miroljubna in da do zdaj nobena islamska organizacija ni zahtevala odpovedi operne predstave.