Tretji celovečerni plesni projekt Edwarda Cluga je nastal po glasbeni predlogi slovite britanske skupine Radiohead, ene najbolj avantgardnih in kontroverznih skupin zadnjih desetih let.  Izhodišče za projekt je nedvomno prepletanje glasbe (Radiohead) in giba (Juliet). Foto: SNG Maribor
Tretji celovečerni plesni projekt Edwarda Cluga je nastal po glasbeni predlogi slovite britanske skupine Radiohead, ene najbolj avantgardnih in kontroverznih skupin zadnjih desetih let. Izhodišče za projekt je nedvomno prepletanje glasbe (Radiohead) in giba (Juliet). Foto: SNG Maribor
Glasba omenjene skupine je zvočni odsev našega časa, njihova besedila pa so odraz problematičnega sveta, v katerem živimo, obenem pa pomembno sporočilo za vse, ki si zatiskamo oči pred resnico. Kako najti bistvo moškega in ženske našega časa in kako izraziti njuno poželenje s plesom, je izziv, s katerim se spopadajo Clug in njegovi plesalci. Foto: SNG Maribor

Predstava je bila v okviru priznanega sanktpeterburškega festivala Zvezde belih noči in gala baletnega koncerta Denisa Matvienka, so sporočili iz SNG Maribor.

Radio and Juliet je sodoben spoprijem koreografa in umetniškega direktorja Baleta SNG Maribor Edwarda Cluga z istoimensko tragedijo elizabetinskega dramatika Williama Shakespeara na glasbo angleške glasbene skupine Radiohead.

Ob Clugu plešejo še Demetrius King, Matjaž Marin, Tiberiu Marta in Gaj Žmavc. V izvedbi predstave v Sankt Peterburgu pa sta se jim pridružila še baletna plesalca Denis in Anastasia Matvienko.

Denis Matvienko, po rodu Ukrajinec, je prvi glavni plesalec Mariinskega gledališča, veliko časa pa je bil glavni plesalec tudi v kijevskem Državnem baletu. Njegov repertoar obsega vse pomembnejše vloge iz klasičnega baleta ter iz baletne klasike 20. stoletja. Čeprav velja za mojstrskega interpreta klasičnega baletnega repertoarja, ga privlači tudi sodoben plesni izraz. S Clugom je sodeloval že v baletu Quatro, ki ga je bilo pred kratkim mogoče videti tudi v Mariboru.

Bela noč, ko sonce ne zaide
Festival Zvezde belih noči je leta 1993 ustanovil umetniški direktor gledališča Mariinski Valerij Gergijev. Od svoje ustanovitve festival pridobiva moč, popularnost in mednarodno prepoznavnost, njegovo trajanje pa se je iz nekdaj deset dni podaljšalo na tri mesece. Vsako leto program zajema najboljše operne in baletne uprizoritve, velika simfonična dela, vrhunce komorne glasbe in nove premiere.

Festival se imenuje po kratkotrajnem poletnem pojavu bela noč, ko sonce v Sankt Peterburgu ne zaide. Tako občinstvo iz znamenitega gledališča ob polnoči stopa v dnevno svetlobo.