V mariborskem gledališču je bil premierno uprizorjen mednarodni projekt Evropa danes. Gre za zlitje gledališča, koncerta in plesa, ki je nastalo na podlagi eseja Miroslava Krleže. V predstavi, ki jo režira Haris Pašović, med drugimi nastopata Miki Manojlović in Edward Clug, ki si je zamislil tudi koreografijo, za glasbeno podlago pa bo v živo poskrbela zasedba Laibach.
Kulturni ministri treh držav na premieri
Drevišnje premiere se bo udeležila ministrica za kulturo Majda Širca v družbi črnogorskega in srbskega kolega Branislava Mićunovića in Nebojše Bradića ter ministra za civilne zadeve BiH Sredoja Novića.
Pri postavitvi dela na oder je Pašović sledil prepričanju, da se mora občinstvo zabavati. "V gledališču imam rad šov, spektakel, da se dogajajo različne stvari," je dejal in pojasnil, da je zato k projektu povabil umetnike tako različnih umetniških zvrsti kot narodnosti. Koreograf Edward Clug, denimo, svojo vlogo vidi kot "podaljšek benda, kot dodaten inštrument", hkrati pa nastopa kot "osamljen, izoliran državljan današnje Evrope".
Krležev pretres evropske ideje
Eden največjih hrvaških pisateljev Miroslav Krleža (1893-1981) je besedilo Evropa danes napisal leta 1935, v svojem zrelem ustvarjalnem obdobju, in v njem prikazal svoj pogled na Evropo. "Zastrašujoče je, da esej, ki je bil napisan v času vzpona fašizma v Evropi, prepoznavamo, kot da je bil napisan danes," je pripomnil Pašović, direktor East West Theatre Company iz Sarajeva, ki pripravlja projekt skupaj s Slovenskim narodnim gledališčem Maribor in Evropsko prestolnico kulture Maribor 2012.
Globok vpogled, ki ga je imel Krleža sredi tridesetih let preteklega stoletja, ostaja torej tudi danes enako svež kot v času nastanka. "Krleža je zelo jezen na Evropo, ker se še vedno močno drži prastarih primitivnih vrednot, ki proizvajajo rasizem in sovraštvo med ljudmi, in ne sprejema nove dobe, v kateri se ljudje in ideje prosto gibajo," interpretira režiser. Obenem Krleža ni popoln pesimist, zato je po Pašovićevih besedah eno od glavnih sporočil predstave: "Ni vse črno, a bi lahko postalo."
Laibach: vedno nezaupljivi do dikcije "nove" Evrope
V predstavi bo v živo igral slovenski kultni avantgardni bend Laibach, eden izmed regionalnih pionirjev, ki v svoji glasbi združujejo industrijske, neoklasične in borilne elemente. Že desetletja veljajo za eno najbolj kontroverznih skupin na Balkanu, ki pogosto izzove vroče razprave. Tako skrajni levi in kot skrajno desni so jih obtožili, da so preveč ekstremni; laibach je bil v nekdanji Jugoslaviji nekajkrat tudi prepovedan.
V predstavi poje tudi Mina Špiler, pevka zasedbe Melodrom, sicer pa redna gostja na koncertih Laibacha.
Najprej regionalne prestolnice, pozneje ostala Evropa
Po krstni uprizoritvi v Mariboru (in ponovitvi dan pozneje) bo projekt gostoval še v Sarajevu, Beogradu in Zagrebu - že prihodnje leto pa se bo v sklopu EPK ponovno vrnil v Maribor.
Dramaturginja predstave je Dubravka Vrgoč, ravnateljica najuspešnejšega hrvaškega teatra ta hip, Zagrebaškega kazališta mladih. Videodizajn kreira slovenski oblikovalski duo Neja & Aka. Sašo Podgoršek, ki sodeluje pri videodizajnu, snema tudi dokumentarni film Making of Europe Today.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje