Njihov najbolj znani ples kazačok je v glasbi doživel številne priredbe, med temi je najbolj znan ukrajinski kazačok Dragomžinskega. Foto: Festival Ljubljana
Njihov najbolj znani ples kazačok je v glasbi doživel številne priredbe, med temi je najbolj znan ukrajinski kazačok Dragomžinskega. Foto: Festival Ljubljana

V okviru Festivala Ljubljana je nastopila skupina 50 plesalcev, instrumentalistov in pevcev pod umetniškim vodstvom Leonida Milovanova, ki že dve desetletji prepričujejo občinstvo po svetu s kazačokom in drugimi ruskimi nacionalnimi plesi z območja ob Donu.
Pogum, ponos, ljubezen in pravičnost
Od leta 1991 navdušujejo z dinamičnim in akrobatsko dovršenim plesom, barvitimi kostumi in izbrano glasbo, mednarodni sloves pa je dobila številna skupina tudi z avtentičnimi interpretacijami kozaške etnične identitete, ki sega v 14. stoletje. Prenašajo temeljne vrednote kozakov - pogum, ponos, ljubezen in pravičnost, s temi pa so bili kozaki vir navdiha za zgodbe nekaterih znanih piscev, kot sta Tolstoj in Gogolj. V glasbenem svetu je najbolj poznan njihov značilni ples kazačok, ki je tudi doživel več glasbenih preoblek.
Pisni viri jih prvič omenjajo pred približno 600 leti, poznani pa so kot nomadi, avanturisti, spretni konjeniki, ki so varovali meje ruskega imperija in imeli veliko zaslug pri bitkah Rusov s Tatari in Turki. Od nekdaj so bili kljub vojaškemu načinu vodenja življenja povezani z glasbo, značilnosti kozaških pesmi pa so tudi ena bistvenih prepoznavnih elementov njihove identitete.
Ruski kozaki so v petek nastopili še v Kostanjevici na Krki, v soboto pa v dvorani Vitranc v Kranjski Gori.