Foto:
Foto:

Che je v šestdesetih govoril, da so ZDA največji sovražnik ljudi, in nekateri to govorijo tudi danes.

Jose Rivera
Jose Rivera
Jose Rivera, režiser predstave The Schools of Americas, je za svoj scenarij za Motoristov dnevnik dobil trinajst nominacij za oskarja. Foto: EPA
Che Guevara
Zakaj je Che na svoji kapi vedno nosil belo zvezdo, ni čisto jasno, toda razlog se morda skriva v njegovem argentinskem izvoru. Tako sonce kot bela barva sta prisotna na argentinski zastavi in grbu.

Danes bo na broadwayskih deskah zaživela predstava o revolucionarju, "ki bi gotovo imel kaj povedati na temo iraške vojne", kot je prepričan režiser Jose Rivera, mož, ki je pred nekaj leti napisal že scenarij za Motoristov dnevnik, film o Guevari z Gaelom Garcio Bernalom v glavni vlogi. Da je čas za "dodatek" k Ernestovi zgodbi, je Rivera sklenil zato, "ker se mora v situaciji, kjer ljudje umirajo, nekdo vprašati, zakaj." Režiser ima v mislih iraško vojno, zgodovinski dialog pa vzpostavlja z Guevaro zato, ker je prav revolucionar svoje življenje posvetil preizpraševanju ameriške vesti in njenih imperialističnih teženj.

Zadnje prijateljstvo
Predstava School of the Americas se vrti okrog Chejevega poslednjega dne in predvsem noči, ki jo je preživel v Boliviji, kjer je naklepal komunistično vstajo. Argentinski gverilec, ki je bil ključnega pomena tudi za kubansko revolucijo, je bil prijet in zaprt v neki bolivijski vaški šoli, medtem ko so oblasti odločale o njegovi usodi. Učiteljica Julia Cortes, ki ga je smela obiskati, se je z ujetnikom v tem kratkem času spoprijateljila.

Rivera pravi, da je na njeno zgodbo naletel med zbiranjem gradiva za scenarij Motoristovega dnevnika, a je ni uporabil, saj se je film ostredotočil predvsem na Chejeva mlada leta, ko je s prijateljem z motorjem potoval prek celine. kasneje je poiskal neko še živečo sorodnico pokojne Cortesove, ki mu je pomagala malce osvetliti zadnje Chejevo prijateljstvo - nikoli pa ne bo nihče natančno vedel, o čem sta se učiteljica in revolucionar pogovarjala.

Kdo je pravi sovražnik naroda?
V Portoriku rojeni režiser skuša s predstavo ponazoriti svoje ogorčenje nad ameriškim posredovanjem in posledično vojno v Iraku. "Che je v šestdesetih govoril, da so ZDA največji sovražnik ljudi, in nekateri to govorijo tudi danes." Guevarine smrti se Rivera, čeprav je imel takrat le trinajst let, živo spominja. "To je bil čas, ko so naši idoli umirli eden za drugim - ubiti so bili tudi Bobby Kennedy, Malcom X in Martin Luther King."

Angel in hudič
Guevaro je za oder ponovno živil zato, ker se mu zdi, da ostaja prav tako kontroverzna osebnost, kot je bil v šestdesetih - "hudič" za kritike Castrovega režima, obenem pa čedna, karizmatična in idealizma polna kultna osebnost, ki je še danes močno prisotna v popkulturi.

Che je v šestdesetih govoril, da so ZDA največji sovražnik ljudi, in nekateri to govorijo tudi danes.

Jose Rivera